Внимание, чичо Гугъл знае всичко, но не пази тайни! Ето как сами се дъним в интернет
За голямата търсачка всеки от нас не е личност, а код и данни
В мрежата дебнат както наивници, така и измамници. Често дори сред тези на най-високо равнище. Оказва се, че в периоди при провеждане на избори оплакванията са повече. За вота 2 в 1 през ноември 2016 г. в комисията са подадени 220 жалби от избиратели, които били включени в списъци за подкрепа за участие на президентските избори и информационно-разяснителната кампания на референдума без тяхното знание. Каква ирония! Вие сте си избирали парфюм, а де факто сте си избрали народни представители. Може би данните са взети от съвсем други архиви, но не е изключено да са извлечени от интернет. От там всеки може, и то често безплатно. Свобода и демокрация!
Но при демокрацията свободата е не само привилегия, а и задължение. Дава ви се достъп до какво ли не в мрежата, но редом с това и капаните са много. Най-сигурният начин е просто да не предоставяте данните си в съмнителни сайтове и в никакъв случай да не пренебрегвате иначе дългите и отегчителни „правила и условия”. Те стават забавни, и то не за вас чак когато някой ви бръкне в джоба. Това, което се изисква от вас, е да потърсите по-подробно в интернет, когато нещо ви се стори съмнително. Всъщност всичко е пред очите ни. Има десетки информативни статии за различни измами, има форуми, в които „опарени” пишат. Въпросът е просто да четем.
Гугъл може да е приятел или предател и това не зависи от неговата съвест, а от вашата предпазливост. Той е инструмент. Не само за вас. Не забравяйте, че може да сте сами зад клавиатурата, но не и в мрежата. Зад машината, някъде отсреща, също стои човек и както бихте се пазили от обирджии в магазина, докато си избирате чанта, така мислете за последствията и на креслото у дома, разглеждайки подбраните за вас реклами във Фейсбук.
Последвайте ни
0 Коментара: