Държавата ще плаща изцяло или частично обучението на студенти, ако след като завършат, останат да работят поне пет години в България и то при работодателя, където е стартирала стажантската си програма, пише Монитор бг.

Това предвижда обнародвана в Държавен вестник Наредба за условията и реда за осигуряване на заплащането на разходите за обучение на студенти със сключени договори с работодател на Министерски съвет.

„Възнаграждението, което ще получават младите специалисти ще е над средното за съответното предприятие, съобщиха от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Предложението беше одобрено с последните изменения на Закона за висшето образование.

С официалното обнародване през изминалата седмица на Наредбата за условията и реда за осигуряване на заплащането на разходите за обучение на студенти със сключени договори с работодател беше даден старт на мярката.

За целта младежите ще сключват договори с фирма, в която ще карат стаж по специалността си по време на следването си, а след това ще имат и подсигурено работно място. Договорите са тристранни – между студент, работодател и вуз в който тече следването на младежа.

В него задължително са посочени формите, мястото и времетраенето на стажа по време на обучението, възнаграждението и начина за определянето му, условията за прекратяване и срока, през който работникът или служителят следва да работи при работодателя след успешното завършване на обучението.

Ограничение има за минималния срок – 5 години, но не и за максималния. Докато изтече срокът на действие на договора, основното трудово възнаграждение на успешно дипломиралия се студент не може да бъде по-малко от по-високия размер на средната основна заплата за съответната длъжност на пълно работно време в предприятието или на средната основна заплата за пълно работно време в предприятието

В наредбата са изброени 8 причини, поради които договорите могат да бъдат прекратени, а студентите ще трябва да връщат платените за тяхното образование пари от държавата.

Това са отписване на студента преди успешно завършване на обучението му;

прекъсване на обучението му, освен в случаите когато това става поради болест или майчинство по смисъла на Кодекса за социално осигуряване;

при отстраняване на студента от висшето училище; при системно непосещаване от студента на договорения стаж;

при неосигуряване от страна на работодателя на условия за провеждане на уговорения стаж;

при прекратяване на работодателя без правоприемство;

по взаимно съгласие на страните по договора;

при обективна невъзможност на някоя от страните да продължи да изпълнява задълженията си по договора.

Всяка година до 31-и май просветният министър трябва да утвърди списък по висши училища, форми на обучение и брой студенти, за които се осигурява напълно или частично заплащането на разходите за обучение.

Когато държавата няма да покрива цялата сума за следването, се посочва и частта, която се заплаща от хазната.

Ако студентът започне обучението си, но в последствие избраната от него специалност отпадне от списъка, той няма да бъде принуден да плаща за следването си Кои работодатели ще имат право да сключват договори със студентите за стаж и работа за поне 5 години ще определя Министерски съвет след постъпило предложение на просветния министър.

Това могат да бъдат фирми, в които за последните две години работят средно над 20 човека, става ясно от наредбата.

От Министерство на образованието и науката очакват организациите на работодателите на национално равнище да координират процеса по набиране заявки от предприятия, които биха желали да бъдат включени в списък на предприятията, които имат право да сключват договори със студентите.

Предвижда се до 31 май 2021 г. министърът на образованието и науката да утвърди списък със специалностите, за обучението на които се осигуряват средства от държавния бюджет за напълно или частично заплащане на разходите за обучение по висши училища и брой студенти.

Два месеца по-късно (31 юли 2021 г.) Министерски съвет ще приеме Списъка с работодателите, които могат да сключват договори със студентите по реда на наредбата.

В него ще се посочват още специалностите и броят на студентите, за които всеки работодател е заявил готовност за сключване на договор.