Родители в шах: По 200 лева за бургери и крилца за ученика
В училище било гадно, а отвън бизнесмените само това чакат и надуват цените
Коридор. Звънец. Суматоха. Деца. Междучасие. Пари. После пак тишина.
„Тате, не ми стигат парите за училище-предлагат ни боклуци…“.
Кратко откровение на малчуган.
Яко тесто
85,6% от децата в България закусват редовно, като най-често консумираните храни са тестени изделия (59,1%), сандвичи (55,9%) и зърнени храни (32,7%). Само 5% от децата включват зеленчуци в закуската си, което подчертава нуждата от по-балансирани и разнообразни хранителни варианти.
Това показват данните от национално представително проучване за хранителните навици на децата в България, проведено от един куп институции, пише 24rodopi.com.
Резултатите показват важни ключови тенденции в хранителните навици на децата от 7 до 13 г. и на подрастващите от 13 до 18 години.
„Баничките в павилиона сякаш са от няколко дни. Опаковани във фолио. Така е и с другите закуски. Над 2 лева са“, споделят родители на ученици за предлаганото в школото.
В стола се оказва също „нещо нетипично“, но с цени като в треторазрядна кръчма.
„Всичко е много скъпо, а децата не го харесват. Нашата дъщеря казва, че само тараторът си заслужава, другото няма вкус“, допълват още.
Пълна пародия
„Закуска в училище или както се казваше там първото ядене на децата, се оказва пълна пародия. Всички се оплакват, нямало нищо общо с това у дома, с това от село“, казва баща на второкласник.
„Забелязали ли сте колко закусвални са се навъдили около училищата. Сякаш всичко е било планирано. Даваме им гадното в школото, за да търсят „хубавото“ навън? Но на друга цена“, разсъждава друг родител.
„Не ми стигат 7 лева. За да яде едно дете, трябват поне десет лева на ден“, пък казва ученик в пети клас.
Бърза калкулация. Пет дни – петдесет лева. За месец – 200 лева разход за храна.
„Закуските са по над 2 лева всяка, но са гадни. Извън училище има заведения. В едното предлагат пилешки крилца за по лев парчето. Поне са пресни. Пет стигат за наяждане. Бургерът е пет лева, за малък. Дюнерите започват от 6 лева и достигат до 10. Всички деца бягаме до тези заведения в междучасието, защото поне ни наяждат и ги приготвят на момента“, казва шестокласник.
Няма как да им се обясни, че домашната храна е най-полезна. Не искат в училище такава. Сякаш срам за пред другите.
Децата ни се хранят с…
В училище било гадно, а отвън бизнесмените само това чакат.
Затлъстяването?
В Топ 10 сме в Европа.
И на първо място по инсулти и инфаркти във възрастовата група 30-40 години.
Сещате ли се защо?
Последвайте ни
3 Коментара: