Столичното 29-то училище "Кузман Шапкарев" е принудено да плати рекордна сметка за ток в размер на 1 188 лева, след като фирмата изпълнител на строително-ремонтни дейности отказала да плаща. За това сигнализира Теодора Абрашева - председател на Обществения съвет към училището.
Изравнителната сметка дошла, след като фирмата изпълнител по проект за "Модернизация и внедряване на мерки за енергийна ефективност" приключила ремонтните дейности през ноември. В рамките на месеци училищното ръководство и Общественият съвет сигнализирали столичния район "Сердика". От своя страна районният кмет инж. Тодор Кръстев изпращал уведомителни писма на фирмата изпълнител на проекта, но до плащане така и не се стигнало.

След като училището получило неколкократни телефонни обаждания от ЧЕЗ, както и закана, че ще се пристъпи към принудително вземане на дължимата сума със съдия-изпълнител и спиране на електрозахранването, то платило сумата от бюджета си. Парите са взети за сметка на други пера от училищния бюджет. В столичното 29-то училище се учат 270 деца, а педагозите са 25, което означава и че то разполага с доста ограничен бюджет.

Всички са доволни от извършеното саниране, въпреки пропуските, които се установяват по изпълнението на проекта.

Фирмата изпълнител многократно е декларирала пред училището, че разходите за ток и вода са за нейна сметка. Училището обаче дори не е страна по договора за енергийна ефективност, който е сключен между общинската администрация - район "Сердика" и фирмата изпълнител.

Въпреки дългата кореспонденция между районния кмет и фирмата изпълнител и многократните писма, с които се сезират Министерство на образованието и науката, Регионално управление на образованието и Столична община резултат няма и училището е принудено да плати високата сметка за ток, натрупана по време на ремонтните дейности. 

Сега Общественият съвет е изпратил поредното писмо до районния кмет, с което умолява отношенията между двете страни по договора да бъдат уредени.

Общественият съвет изпраща писма и сезира институциите в опит да помогне на училищното ръководство за решаването на много от проблемите в училище, включително и за бюджета, който не стига. Така например все още не са намерени пари за ремонта на всички тоалетни и училищния двор.

С парите от продадените стари радиатори, за които кметът на Столична община Йорданка Фандъкова дава разрешение да се използват по усмотрение на директорите в 29-то училище, са ремонтирани училищните тоалетни, но само на втория етаж.

Първокласниците обаче продължават да използват старите тоалетни. Заради остарялата водопроводна мрежа миризмата от тях се носи в целия коридор.

За спорт в двора на столичното 29-то училище е трудно дори да се мечтае. Заобиколено отвсякъде със зидове на съседни сгради, училищната площадка не е асфалтирана от времето на създаването си преди 59 години.

Източник: News.bg