Агресията се превръща в част от ежедневието, обществото остава пасивен свидетел
Хората не трябва да потискат гнева си и емоциите, посъветва психотерапевтът д-р Владимир Бостанджиев
Случаите на агресия зачестяват - наскоро ученички се биха пред столичен търговски център, а учители нападнаха директор. "Това поведение е част от всекидневието. Дължи се основно на липсата на умения да се въздържим от гняв при конфликт, винаги се открива някакъв мотив в дадена ситуация. Не много хора се замислят как да се въздържат, ние самите не наблюдаваме поведението си, от малки не сме на учени да намерим културни начини за реагиране", коментира психотерапевтът д-р Владимир Бостанджиев по Bg On Air.
Спорен специалисти правилният подход в конфликтна ситуация е да си кажем, че нещо не сме разбрали и така да си дадем време да се успокоим. Този метод го определи като по-ефективен от броенето до десет.
"В началото гневът изненадва, надхвърля една рамка и после човек казва "аз не помислих". Гневът е краткотрайна лудост, не е лесно, предполагам, че всеки може да даде такива примери, когато ни е било трудно да се овладеем", заяви психотерапевтът.
В студиото на "България сутрин" специалистът призова хората да не потискат гнева си и емоциите, а да говорят за тях и да се опитват да разбират поводите, които ги провокират.
"Агресията е нападателно поведение, което има за цел да навреди. Но и вербалната агресия наранява, понякога повече - да унижиш в училище да се подиграеш, когато си комплексиран", даде пример д-р Бостанджиев.
И добави, че околните често остават пасивни, когато са свидетели на такова поведение.
"Очевидно не сме готови да се намесим. Още нямаме навик да реагираме в такава ситуация. Трябва да наблюдаваме нормалното, позитивното поведение и всяко поведение извън него да ни дава сигнал за проблем. Но ако се вторачим само в негативното, можем сами да предизвикаме още по-лошо поведение", предупреди психотерапевтът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: