Тепърва предстои да бъде обсъден механизмът и начинът, по който ще има възможност да бъдат разследвани и проверявани тримата големи – председателят на Върховния съд, председателят на Върховният касационен съд и главният прокурор на България. Все още нямаме текстове, надявам се скоро те да се появят и да започнем тяхното обсъждане.

Това каза председателят на комисията по правни въпроси към Народното събрание Анна Александрова в ефира на предаването ”Офанзива с Любо Огнянов” по Канал 3.  

Към момента, съгласно Закона за съдебната власт и Конституцията на РБ тримата големи могат да бъдат освободени по предложение на ВСС от президента на Република България. Основание за извършване на престъпление към момента няма и не фигурира такова, именно поради тази причина следва да се установи този механизъм, защото не би следвало да тримата големи да се различават от останалите в съдебната власт и в прокуратурата. За нас като група е много важно да направим една голяма кръгла маса и да има широко обществено обсъждане преди да подходим и към разглеждане в комисия, и преди да подходим към внасяне на Законопроект, защото е много важно да чуем всички гледни точки, разясни тя.

Председателят на правната комисия коментира и думите на председателя на ВКС Лозан Панов, който заяви, че маркобесните времена в българското правосъдие тепърва предстоят: 

Ако Лозан Панов има информация за нещо или каквото и да е било като доказателство и информация, би трябвало да го сподели като информация с ВСС. Знам, че той не присъства на тях или си тръгва, но някак си не му отива да уронва престижа на колегите от съдебната власт. Изразявайки се по този начин смятам, че уронва престижа на съдебната власт. Подценява доверието и работата на хората в системата, а много от тях полагат огромни усилия да градят доверието.

Не смятам, че този механизъм се отнася до г-н Панов, не е насочен към него, насочен е към тримата големи, именно за да покаже на българските граждани, че никой не е недосегаем, категорична бе тя.

”Право и на Лозан Панов, и на неговата съпруга е да съдят България в Страсбург, но за мен, след като заемаш такава публична позиция и след като това е вменено по закон, след като и ние попълваме по няколко екземпляра, дори тези по параграф 2 - от секретарката и шофьора, до шефа на дирекция и главните архитекти на райони, то смятам, че законът важи за всички”, добави тя по повод отказа на Лозан Панов да подаде имотна декларация и глобата от 1000 лева, която му беше наложена за това.

Анна Александрова коментира и изказване на съпругата на Лозан Панов – Елисавета, която заяви, че извращение с правото решението на Административен съд София -град за тази глоба от 1000 лева. 

Не е нормален този начин на изказ, това изразяване, още повече, че това а хора, които са по най-върховите позиции на държавата, това са хора, които трябва да дават пример, каза тя.

Тя заяви, че подкрепя подозренията на премиера Бойко Борисов, че се прави опит за овладявано ръководството на антикорупционната комисия. "Имам такива подозрения, тъй като г-н Пламен Георгиев заемаше позиция шеф на комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество  и преди приемането на тази комисия през януари 2018 година. Имам такива подозрения, но целта на това, което се опитат да направят е поради това, че миналата година същата тази комисия е конфискувала имущество за 11 млн.лева, а към момента има подготвени искове за 350 млн.лева, което ме навежда на мисълта, че искайки да се борим с корупцията, срещаме отпора от много страни", заяви тя.