Антон Радичев: Твърдо съм убеден, че живеем по-леко, ако си фантазираме!
Името ми е гръцко и означава безценен. Аз съм си такъв, убеден е актьорът, когото никой не си позволява да цака с топла бира!
Щастлив е с приятелите си и е спокоен, че всичко в този живот е постигнал сам, с много труд и желание. Преди няколко години драматичният актьор съвсем отговорно заяви:
Обещавам си да съм здрав, за да доставя удоволствие на хората
Дали щеше да е различен животът му, ако през 80-те години бе приел да работи във Виена, актьорът още не може да си обясни. Тогава отказал, тъй като времената били такива. Току-що получил апартамент, не бил сигурен какво ще стане и с близките му. “Никога не съм предполагал, че толкова бързо ще се променят нещата и ще мога нормално да се върна тук”, отбеляза Антон.
Въпреки че е толкова години на сцената, актьорът твърди, че няма любима роля. За превъплъщенията си се осланя на режисьорите, с които работи.
Никога не съм мечтал за дадена роля. Играл съм и положителни, и отрицателни, и смешни, и сериозни.
Всяка следваща е новата ми любима роля, с която се занимавам
Любимецът на публиката живее с чувството, че дори да играе отрицателен образ, публиката, вместо да намрази, започва да харесва ролята. Актьорът вярва, че това е така, защото има едно чекмедже в главата си, запълнено с разни лафове от живота, от махалата. Вади ги в най-подходящия момент. Такъв бил случаят с “Ще ме цака с топла бира” от “Оркестър без име”.
Аз съм видял две и двеста. Едно време с баща ми живеехме в една къщичка до Манастирски ливади. От нас нататък беше полето. Минаваше една река и като замръзне през зимата, карахме кънки.
После дойдоха и ни взеха къщичката. Дадоха ни панелен апартамент, който изплащах дълги години. Емоциите в панелката ни са подобни на тези в сериал... Имал съм какви ли не преживелици в моя вход. Всеки има някакви претенции.
Всеки е много важен и от него всичко зависи, както си му е редът в нашата държава
В Народния театър влязох с голям късмет. Не ме пратиха по разпределение в провинцията. Моят професор Филипов направи във ВИТИЗ една пиеса на Горки - “Деца на слънцето”. Играех главната роля на проф. Протасов. Беше през 1974 г. Същата пиеса решиха да я поставят в Народния театър и ме поканиха и мен.
Получих съобщение вкъщи да се явя в “Личен състав” на Народния театър. Веднага реших, че някой си прави кодош
Подозирах, че приятели са намерили бланка и печат и ми готвят голям номер. Затова и две седмици не се явих. Накрая все пак любопитството ми надделя. Отивам в “Личен състав”, а там ми се карат защо толкова време съм се забавил. Направо ми бутат документи за назначаване да подписвам. Така изведнъж попаднах сред светила в професията. Нямаше време да се шашкам и веднага започнах да играя.
Нямаше как да ме заподозрат, че имам връзки. Бях момчето от крайния квартал, което живееше само с баща си.
Татко беше парализиран и трябваше да го гледам. Покрай него се научих да чистя, да пера, но и да готвя много добре
Бяха трудни години. В продължение на 6 години тренирах лека атлетика и бях стигнал много напред. Ходех по състезания, печелех медали. И всичко свърши, когато си завоювах място за едно състезание в Унгария, но вместо мен пратиха син на полковник, който беше много по-назад от мен в класирането.
Моментално напуснах спорта, въпреки че треньорите идваха вкъщи да ме навиват да се върна. Даже се отказах от спортната рота и служих в Суходол в свързочния полк. Станах радист, а след това и началник на радиостанция.
След казармата кандидатствах във Варна в Черноморския флот за корабен радист.
Отидох да работя в Бургас. Строяхме “Нефтохим”. Бърках бетон и носех тухли, а в почивката си тренирах морза
Изпратили писмо да ме поканят на изпит до София, но брат ми се забави да ми каже и за два дни изпуснах изпита. Върнах се в София и кандидатствах във ВИТИЗ. За всички обрати в моя живот е виновна съдбата.
Е, не съжалявам, че не обиколих моретата с кораб. 40 години в Народния театър също е едно огромно постижение. Това ми е вторият дом. Много пъти въобще не съм се прибирал вкъщи и оставах да преспя в театъра.
Имаше едно диванче в гримьорната, преспя и на сутринта по уредбата ме будят за репетиции. Това беше пълно отдаване на театъра.
Последвайте ни
0 Коментара: