Няма температурни рекорди в Западна Европа, заяви доц. д-р Борис Комитов от Института по астрономия към БАН с национална астрономическа обсерватория в Рожен и ръководител на проекта „Център за слънчев и слънчево-земен мониторинг“ в Стара Загора. Той каза пред БНР, че случващото се с времето това лято не е изненада.
 
„Това, което наблюдаваме – валежи и хладно лято в Източна Европа и специално Балканския полуостров и горещо време в Западна Европа – това е една повторяемост, закономерно явление, което можем да го проследим 6 пъти назад във времето, средно през 21 години. Подобна ситуация е имало през 1997 г. Става въпрос за една типична ситуация, свързана с влияние на слънчевата активност върху климата на Земята и специално върху нашия регион. Това е свързано с преразпределения на въздушните маси и с промяна на положението на баличните центрове и траекториите на атмосферните фронтове. Това е процес, който на едно място води до засушаване, на други места може да води до увеличаване на валежите. Подобно нещо вече наблюдаваме няколко пъти“, посочи той.
 
Според Борис Комитов рекордните жеги не трябва са преекспонират, а глобалното затопляне е достигнало своя максимум в началото на този век.

Какво ще е времето по дни и часове може да видите в рубриката на БЛИЦ, в която ви информираме в реално време какви са климатичните условия в страната