Тротинетки и скъпи детски колички зaлагат клиенти на зaложните къщи в страната, за да вземат заем, с който да закърпят бюджета след харчовете по морето.

Това показа проверка на „Телеграф“, при която медията се е натъкнала на реплики на ролекси, които се продават в обекти на метри от бул. „Витоша“ в София, а собственици и управители потвърдилик, че за тях има клиенти, които плащат по 500 лв., а и повече.

„Купуват се. Това са сполучливи реплики, за които има пазар. Не заблуждаваме никого, че са оригинални. Внасят ги от чужбина като и сред репликите има огромни разлики в изпълнението и качеството”, коментира Петър Николов, управител на зaложна къща в една от пресечките на „Витошка“.

Чужденците се заглеждат по витрините 

В центъра на София, където потокът от туристи е по-голям, по витрините на търговските къщи се заглеждат и повече чужденци.

„Повечето са обикновени зяпачи, които влизат вътре със сандвичи и кафета, за което им се караме. Цапат и витрините. Има обаче белгийци и нидерландци, които купуват. Те са наясно с цената на златото и скъпоценностите и правят оборот. Тайванките, които са и доста симпатични като жени, са луди по среброто. Купуват много, направо на килограм и обичат да обикалят и зaложните къщи“, разказа още Николов, който е категоричен, че в неговия обект не идват да предлагат техника, тротинетки и колички, защото виждат, че по витрините и вътре в зaложната къща няма такива.

„Златото е най-търсеното в нашия бизнес. С моя вече близо 30-годишен опит мога да ви гарантирам едно – и най-бедният ром не губи злато. Зaлага го, върши си работа с парите, прави, струва, моли за отсрочка, плаща си лихвите, но в крайна сметка си го откупува. Даже по няколко пъти ланци, пръстени и гривни минават през нас, но ромите наистина ценят златото и си го пазят в семействата“, добавя експертът.

Безопасността е на първо място за родителите 

В края на лятото родители зaлагат електрическите тротинетки на децата си и заради тяхната безопасност. Това разказа Калоян Стоянов от зaложна къща в столичния квартал „Люлин“.

„В зависимост колко е запазена и какъв модел е даваме и по 500 лева. Иначе като нови някои струват по няколко бона. Медиите редовно разказвате за инциденти, при които са пострадали деца и преди дни баща ми обясни, че предпочита да е на загуба, но да не рискува синът му да падне под гумите на някоя кола“, каза Стоянов.

При него освен тротинетки и детски колички носят и бебешки столчета за кола, телефони, музикални инструменти и озвучителна техника.

„Има и работни инструменти, но сега през лятото хората си изкарват пари с тях. Те са по-актуални през зимните месеци“, коментира още експертът.

Детски колички, които в магазините вървят по 350-400 лв., в зaложните къщи са по 180-190 лв., а този, който ги оставя, получава около 100 лв.

Курортите се пръскат от заложени бижута и мобилни телефони

Златни бижута и мобилни телефони са най-оборотната стока в зaложните къщи в Бургас и курортите по морето. Скъпите накити са сигурен "билет" към свежи и бързи пари в брой за тези които ги зaлагат, а, от друга страна, са и най-търсени от купувачите.

В повечето случаи собствениците им ги зaлагат срещу пари с намерение да ги изкупят обратно. Но ако това не се случи, зaложните къщи ги продават бързо. Не са редки и случаите, в които не се стига до зaлог, а притежателите на златни бижута директно ги продават на половин или дори на 30% от реалната им стойност. Обикновено такива сделки стават най-често с брачни халки и годежни пръстени, отпаднали от употреба след развод.

Не са малко случаите, в които нуждаещите се от бърз и краткосрочен заем обикновено предлагат като зaлог скъпа техника като телевизори, видеокамери и смартфони.

Срещу почти нов телевизор, който струва в магазина 1500 лева, длъжникът получава 400-500 лева кеш. Освен телевизори в зaложните къщи край морето се предлагат цифрови фотоапарати, лаптопи и всякаква друга лесно преносима техника.

В момента, когато тече летният сезон, много закъсали туристи прибягват до услугите на зaложните къщи. Масивните златни гривни вървят за над хилядарка – за сравнение гривни със сходен дизайн, но различни по големина струват съответно 1547 и 1490 лева. Около 16-грамов мъжки ланец може да се намери за 1500 лева, 5-грамов – за 455 лева. За сравнително нов смартфон независимо от марката мераклиите за бърз кеш могат да получат между 300 и 400 лева.

Часовници за 18 бона се залежават с години

В момента един колега е приел два златни часовника - единият струва 13 000 лв., а другият 5 000 лв., и вече цяла година не успява да ги продаде. Това коментира собственик на зaложна къща от Бургас и потвърди, че по-лесно и изгодно е да се оперира с реплики на 10 пъти по-ниска цена.

„Търсенето на пари срещу зaлог се увеличава драстично в първите два месеца на всяка година. Имали сме всякакви предложения, всеки предлага, каквото има. Идвали са хора, които искат да оставят перални, хладилници и съдомиялни машини, но такива уреди не приемаме, защото това е трудно продаваема техника, а, от друга страна, нямаме място да я съхраняваме. Много от колегите отказват да приемат и златни часовници, които също се продават трудно заради високата им цена.

Той също потвърди, че най-лесно намират своите купувачи бижута от злато и скъпоценни камъни. Освен това продължава практиката брачни халки и стари бижута директно да се продават на половината на стойността си, без клиентите да фиксират срок, в който да могат да си ги откупят.

„Повечето от тях отиват директно за материал при златарите и не струват много. Особено халките се правят по поръчки и почти всички са с надпис. Съвременните бижутери пък използват по-добра техника и постигат още по-голямо изящество в изработката. Разбира се, случва се до зaложните къщи да достигнат и стари шедьоври, които бързо се продават. Има и годежни пръстени, които не са влезли в употреба“, коментира Петър Николов от София.

В сезона на ремонтите  зaлагат техника за майстори

В сезона на ремонтите хората оставят в зaложните къщи различна техника, необходима на майсторите. Това са винтоверти, вибрационни шлайфмашини, бормашини, дори комплекти отвертки и клещи, които са на доста по-изгодна цена от тази в специализираните магазини.

Някои зaложни къщи приемат само нова техника за ремонтни дейности, а други имат изискване тя да е малко използвана и да работи. Необходимо е обаче да се направи проучване къде могат да се предадат или пък закупят тези предмети, защото голяма част от зaложните къщи в Русе работят със злато, сребърни бижута, ценни накити с диаманти и др. поради липса на място.

На други места почти всеки предмет от едно домакинство може да се зaложи. От зaложна къща могат да се купят за левчета слънчеви очила, шапки с козирка, фенерчета, слушалки, кабели...