България скърби за доайена в родната журналистика Иван Гарелов. Днес е опелото на известния българин в храма „Свети Седмочисленици". Близки, приятели и почитатели се стекоха, за да се простят с телевизионната легенда.

Сред тези, които дойдоха да си вземат последно сбогом, бяха президентът Румен Радев и съпругата му Десислава Радева. Двамата явно са пътували от Старозагорско, където бяха по-рано, за да се простят с телевизионера.

Сред другите скърбящи бяха Уляна Пръмова, Копринка Червенкова, Велислава Дърева, Тома Биков, Габриела Наплатанова. Наследникът на Гарелов в "Панорама" Бойко Василев също дойде на опелото, както и Албена Колчакова, поетът Александър Петров, Нели Хаджийска.  

Траурни венци и цветя са изпратили премиерът, министърът на вътрешните работи, министърът на културата, посланикът на Кувейт - негово превъзходителство Гази Хамед Алфадли.

 

 

 

 

Почит са отдали и от Министерство на образованието, БНТ, Би Ти Ви Медия груп, БТА, СЕМ, учителите на село Смилец,  църквата "Света Богородица" в Пампорово, Даниела и Динко Диневи, както и партиите БСП, ГЕРБ, "Има такъв народ". 

 

 

 

 

 

 

Прощаваме се с една от най-забележителните личности на българската журналистика. Това заяви президентът Румен Радев за журналиста Иван Гарелов.

Разделяме се с цяла една епоха, в която се полагат основите на свободна, обективна, просветена журналистика. Иван Гарелов беше в челните редици на тези процеси със своята ерудиция, професионализъм и със своята смелост да отстоява истината докрай. Ще липсва много най-вече на младите журналисти, той ги подкрепяше много.

Водената от него „Панорама“ наистина успя да се превърне в национална институция. Ще ни липсва, добави още Румен Радев.

 

 

Снимки: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

Иван Гарелов ни напусна на 3 септември след продължително боледуване.

Легендарният журналист си отиде на 3 септември след тежка черепна травма и кръвоизлив в мозъка, получени след падане в курорта Свети Влас през юли.

Дългогодишният водещ на предаването „Панорама“ се лекуваше в болница „Пирогов“, където беше приет на 18 юли по спешност след черепно-мозъчна травма.

81-годишният журналист първоначално бе настанен в Бургаската окръжна болница, но заради влошаването на състоянието му е взето решение да бъде преместен в София.

Кой бе Иван Гарелов?

Иван Гарелов е роден на 6 февруари 1943 г. в село Смилец, област Пазарджик. Завършва Софийския държавен университет със специалност журналистика. От 1972 г. работи в БНТ като репортер.

Иван Гарелов става известен като водещ на предаването „Панорама“ на БНТ през 80-те и 90-те години на миналия век. В него той интервюира всички водещи български политици и интелектуалци през този период. Става известен с фразата: „Часът и мястото на срещата са известни”.

Още преди 45 години той прави нещо, което никой до този момент не е. 

Гарелов е автор и на поредица документални филми, сред които най-известен е филмът му за Камбоджа след победата над червените кхмери. Българският телевизионен екип е първият, който влиза в опустошената от геноцида на Пол Пот страна.

Управлението на сатрапите Пол Пот и ЙенгСари ликвидира една трета от населението на страната. Избиват първо цялата интелигенция, учители, лекари, а сетне се заемат с градското население. Както разказва един камбоджанец, „В началото им беше лесно: който носи очила, го убиват на секундата“.

Когато Гарелов влиза в Пном Пен, той не вижда жив човек. Кръщава филма „Къде сте доктор Тиенг Терпи и всички останали?“. Терпи е лекар, женен за българка, който не успява да напусне страната. Гражданската война продължава дълго и след като Гарелов прави този филм.

Прокоба тровила дните му

Иван Гарелов преживява големи трагедии в последните години от живота си. 

В рамките само на една година Иван Гарелов изпрати от този свят и двете си съпруги – журналистките Василка Гарелова и Донка Стамболийска.

След като през 2022 г. се спомина бившата му половинка Василка, през пролетта на 2023 г. долетя мрачната вест, че и втората жена на Мистър "Панорама" – радиолегендата Донка Стамболийска, също е починала.