С тотално неадекватните си реакции министърът на земеделието проф. Христо Бозуков ще остане в историята. След като не направи нищо, за да предложи актуализация на бюджета за земеделие, сега професорът е на път да докара спиране на евросубсидиите за сектора.

Той смени всички ръководители на структури в подчиненото му министерство, сега се огледа и в Сертифициращата агенция. На два пъти министърът внася предложение за смяна на изпълнителния директор на отлично работещата агенция.

Само намесата на служебния премиер Стефан Янев предотврати евентуалните сътресения в сектора. Явно господин професора не знае, че такива промени първо се обсъждат с Брюксел и същите трябва да са подкрепени със солидни мотиви, пише сайтът abcnews.bg.

Новото назначение трябва да е минимум със сходни квалификация и капацитет. Явно министърът не е запознат със случая при спирането на парите през 2007 по САПАРД, когато щетите за бизнеса и държавния бюджет бяха огромни. 

От както е създадена новата структура, проблемите с възлагането на обществени поръчки на частни компании се изпариха, подобри се комуникацията със службите на ЕК, дори олигарсите в земеделието започнаха да спазват правилата. Натискът и санкциите от ЕК намаляха, а от там и щетите за държавния бюджет. 

Явно е, че проблем с независимостта на Агенцията се появява само при управлението на професор Бозуков. По време на предходния му мандат отново имаше проблеми заради неадекватното му поведение и докладът за уравняване на сметките беше забавен с месеци. Наложи се и тогавашният служебен премиер Огнян Герджиков да взема нещата в свои ръце.

Съгласно чл. 9 от Регламент 1306 относно финансиране на Общата селскостопанска политика, Сертифициращият орган е оперативно независим от разплащателната агенция и от органа акредитирал тази разплащателна агенция, тоест министъра на земеделието.

Има ли в такъв случай министърът дори морално право да иска смяна на изпълнителния директор, който се назначава от премиера с решение на МС?

Явно целта му е не просто да смени някакъв човек, а да се овладее структурата и да няма контрол над усвояването на субсидиите. В случай, че това не сработи, втори вариант е закриване на структурата и връщане на частните компании. Това значи връщане на проблемите, връщане на недоверието от ЕК, връщане на санкциите и възможно спиране на плащанията. Потърпевши от всичко това ще бъдат българските фермери!