Проблемът с цените на онколекарствата в лечебните заведения, заплащани от НЗОК, не е в болниците, а е във вносителите и в притежателите на разрешително за употреба, коментира председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
 
„Проблемът може да се реши веднага – всеки вносител казва на НЗОК „ще продавам на тази минимална цена“. В противен случай излиза, че самите вносители може да регулират болничния пазар. Например ако цената на медикамента ти е наистина ниска – 100 лв., с какво основание я предлагаш за 150 лв. на друго лечебно заведение?“, казва д-р Маджаров.
 
Той уточнява, че всеки притежател на разрешително за употреба регистрира даден препарат в България с цена, която се определя по ясен механизъм: най-ниската измежду 10 други страни в Европейския съюз.
 
Понякога обаче по думите му се наблюдава следният феномен – същият притежател на разрешително за употреба започва да продава на различни складове и на различни болници на различни цени. „За едни те са по-високи, а за други – по-ниски. Ако цената падне по някаква причина, притежателят на разрешително за употреба е длъжен да регистрира новата цена в Комисията по цени и реимбурсиране. Това явно не се случва“, обяснява д-р Маджаров.
 
По-думите му някой е решил, че за да се оправи този дефект, трябва да бъдат накарани болниците да правят обществени поръчки. „С тях притежателите на разрешителни щели да постигат най-ниска цена, която Касата да заплаща. Аз по-скоро бих предложил всеки притежател на разрешително да декларира най-ниската цена, на която ще продава на НЗОК, и Касата да заплаща тази цена.
 
Тя ще е известна за всички и цените няма да се формират средноаритметично. Това ще е цената, няма да се налага касата да плаща на едни по-евтино, на други по-скъпо“, казва още председателят на Лекарския съюз и допълва: „Невъзможността да се справим с поведението на тези притежатели за употреба се измества към опити за нови рестрикции и затруднения на болниците. Неизпълними са. Колко време може да изкараме с неизвестни цени?“
 
В отговор на въпрос относно словесните „престрелки“ между бивши и настоящ здравни министри заради недостига на лекарства, д-р Маджаров казва, че у него се създава усещането за вдигане на шум около проблем, зад който вероятно стои опит да се прикрият други проблеми.
 
„Има закон, наредба, които легализират възможността за паралелен износ, това не е незаконна дейност. Той е разрешен в целия Европейски съюз. Явно има някакъв спор между бивши министри, настоящ министър и депутати. Мисля, че и двете страни са прави. От една страна, проф. Сербезова е права, когато казва, че е спазила закона и е променила процента в СЕСПА, както е по закон.
 
От друга страна, твърденията на проф. Хинков също имат право, че бившият здравен министър проф. Сербезова е имала възможност да предложи в парламента промяна на закона. Кой е прав, е трудно да се каже. Сега е лесно да се твърди, че формулата е сгрешена, но към онзи момент е трудно да си представим, че който и да е министър е имало как да предвиди, че това може да създаде проблем във времето“, казва той.
 
„Вероятно сега трябва да се промени формулата и в закона, и в наредбата, за да бъдат покрити първо нуждите на българските граждани и след това да бъде регламентиран ясно легалният износ на лекарства. Това е законова дейност. В началото на дебата обществото остана с впечатление, че износът на лекарства е контрабандна дейност. Друг проблем е отказът от верификация при продажба на лекарства.
 
Когато медикаментите не се верифицират, т.е. не се изключват от системата, а в същото време нерегламентирано се препродават в друга държава - това вече е незаконно. Борбата с подобни незаконни практики на паралелен износ е именно въвеждането на задължителна верификация на медикаментите във всяка аптека“, допълва д-р Маджаров.
 
По отношение на оставката, която от различни страни искат на проф. Хинков, д-р Маджаров казва, че той е достатъчно компетентен лекар и администратор и трябва да му се даде шанс да се докаже в работата си. „От друга страна, той самият трябва да направи така, че да спечели доверието на останалата част на Министерския съвет и на министър-председателя.
 
За мен проф. Хинков е добър професионалист, явно обаче има проблем в комуникацията с Министерския съвет. Като председател на Лекарския съюз смятам, че е редно и е добре за системата да няма сътресения. Министърът трябва да получи шанс да покаже уменията си, нека не забравяме, че сме в началото на управлението на това правителство“, казва д-р Маджаров.
 
„Лекарското съсловие му има доверие, не съм чул някой колега да даде ниска оценка за проф. Хинков. Предизборната кампания не трябва да се отразява върху работата на нито един министър“, допълва председателят на БЛС.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук