Фондация „Българска памет“ и нейният основател и председател – прочутият родолюбец и филантроп д-р Милен Врабевски, за поредна година доказаха, че се концентрират върху непреходни ценности и подкрепят младите надежди в българския спорт.

Новата принцеса на световния шах - Нургюл Салимова, е подкрепяна от фондация „Българска памет“ от години. Д-р Врабевски, който е световноизвестен учен и бизнесмен, дава рамо на прославилата България шахматна звезда още когато тя е на 15 години.

Тогава известният филантроп осигури финансирането за участието й на Европейското първенство по шахмат за жени.

„Тя е едва на 15 години, но вече прослави България по целия свят с нейните успехи, а вярвам, че тепърва най-доброто предстои!“, каза тогава д-р Врабевски и се оказа напълно прав: за таланта на Нургюл вече се говори в цял свят!

Участието на Нургюл на Световното тази година, както и тренировъчният лагер преди състезанието бяха спонсорирани изцяло от фондация „Българска Памет“. Доктор Врабевски и ръководената от него фондация „Българска Памет“ вече над 12 години инвестират в развитието на талантливите деца на България. Неотдавна младата спортна надежда Венета Стоименова спечели мечтана от големи спортисти титла и стана световен шампион по Шотокан Карато-До на Световното първенство в Халкида, Гърция.

Два златни и два сребърни медала донесе Венета в България, като победи спортистки от над 25 държави! На 30-то Световно първенство по шотокан карате-до Венета спечели двата златни медала индивидуално, един сребърен индивидуално и един сребърен – отборно. Това прави Венета най-добре представилия се състезател на Световното първенство.

Фондация Българска Памет, която е известна с невероятната си родолюбива дейност, финансира Венета от много време, тя подкрепи спортистката и за заминаването й за Световното първенство тази година.

„Гласуването на доверие отрано и адекватната инвестиция в млади таланти като нея водят именно до такива резултати“, категоричен е големият български филантроп д-р Милен Врабевски, председател на фондация „Българска памет“.

Фондацията и д-р Врабевски застанаха зад Силвия Аздреева - първата българка, която изкачи втория по височина връх на планетата К2 (8611м.). Силвия получи подкрепа при подготовката и провеждането на експедиция К2!

Тя призна, че благодарение на подкрепата на д-р Врабевски е успяла да постигне това, за което мечтаят хиляди алпинисти. Родолюбивата дейност на фондация „Българска памет“ далеч не се изчерпва с подкрепата на спортни таланти. Родолюбивата организация и д-р Врабевски от години подкрепят активно българската диаспора в Македония и Албания.

Една от знаковите инициативи на фондацията тази година беше провеждането на безплатни профилактични кардиологични прегледи в албанската област Мала Преспа, където местното население е с български корени.

Идеята и финансирането на инициативата дойдоха от Фондация Българска Памет и нейния основател и председател д-р Милен Врабевски, а прегледите бяха извършени под ръководството на световнопризнатия български кардиолог проф. д-р Иво Петров, дмн и неговия екип от Acibadem City Clinic УМБАЛ Сърдечно-съдов център, които пристигнаха в Албания с единствената по рода си мобилна лаборатория с най-модерната апаратура за кардио-пулмонални изследвания в България.

След приключване на инициативата Фондация Българска Памет дари на двете поликлиники в Мала Преспа консумативи от първа необходимост и професионална медицинска апаратура. Припомняме, че през 2020 фондацията дари на обл. Мала Преспа линейка, пожарна кола и високопроходим автомобил за социален патронаж.

Д-р Врабевски от години инвестира лични средства в райони с българско население в Македония и Албания. Вече повече от 16 години той организира и финансира образователни семинари, които да събират младите хора от България, Албания, Украйна, Молдова, Северна Македония и Сърбия на едно място, предоставяйки им достъп до кариерно развитие и професионална ориентация в България, семинарни и други занятия с директни ползи за тях във високотехнологичния XXI век.

Обученията включват роботика, кибернетика, програмиране и други. Както е известно, д-р Милен Врабевски и Фондация Българска памет имат ключова заслуга за инициирането и организацията на целия процес по признаването на българското малцинство в Албания през 2017 г. – нещо, което коренното българско население в страната очаква от 1934 г.

По инициатива на фондация „Българска памет“ тази година младежи от България и Северна Македония се събраха в столицата по покана на д-р Милен Врабевски в рамките на инициативата “Малък Монмартър София 2023”.

Младежите създадоха гигантска картина пред Народния театър „Иван Вазов“ – това е една от многото инициативи на кампанията на фондацията „От двете страни на границата“. Припомняме също така, че благодарение на д-р Врабевски бяха открити двете най-големи събития за млади художници.

Северна Македония за първа година отказа да финансира две от най-емблематичните и най-стари събития за детско изкуство в света – Мал Битолски Монмартр и Световната детска художествена изложба „Битоля“.

За първи път от 55 години насам бяха застрашени съществуването на арт студиото и осъществяването на двете световни събития. Те бяха спасени от д-р Врабевски – той дари почти 18 хиляди евро, за да се превърне западната ни съседка отново в световен център на детското изкуство.

Инициативите на фондация „Българска памет“ са многобройни и в различни насоки, но всички са обединени от едно – подкрепа на непреходните ценности на българите.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук