Катерене по електрически стълбове, лягане на пешеходна пътека пред колите, сядане на релсите пред приближаващия влак, качване върху локомотив, провисване от покрива на високи сгради и пропасти. Това е само малка част от заниманията на подрастващите в изпълнение на предизвикателства и надпревара в стил „кой е най-готиният“ в социалната мрежа ТikTok, пише "Марица".

Всекидневно десетки деца си правя профили в платформата и пред тях се отваря кутията на Пандора. Малчуганите гледат клипове и приемат „хвърлената кърпа“. Не подозират обаче, че играта, в която се включват, е игра на руска рулетка.

Първоначалната идея и мисия на социалните мрежи, преди да се превърнат в опасно оръжие, бе да разнообразяват свободното време на хората, да ги свързват с близки, роднини и приятели, които поради една или друга причина са на другия край на света, да събират хора със сходни интереси, а обменът на информация да се трансформира от „бърз“ в „експресен“. С годините обаче съдържанието и употребата на платформи като Facebook, Instagram, Twitter и TikTok се завъртяха на 180 градуса.

В опита си да ги усъвършенстват и да изпълнят всяка една прищявка на потребителите, създателите на социалните мрежи не спряха да ги ъпгрейдват. Невидимо за човешките очи обаче остана фактът, че всяко нововъведение отваря язва в социалното пространство, която се използва от правилните хора в правилния момент.

Първите проблеми започнаха с кражба на самоличност чрез злонамерено проникване в създадени профили, завъртяха се най-разнообразни измами, в чийто капан попадаха хиляди. Социалните мрежи станаха удобно скривалище за педофили, дилъри на наркотици, сутеньори и т.н.

Тъй като потребителите са най-вече деца и тийнейджъри, основната атака почти винаги е насочена към тях. Не са един или два случаите, в които малки момичета се свързват с възрастни, представящи се за техни връстници. След което започва изнудване и изпращане на голи снимки.

Нуждата да се стои в коловоза на новото и модерното, след като отмина вълнението около всички налични социални мрежи, доведе до създаването на TiKТок. Едва ли някой е подозирал, че сърфирането и облъчването от подобна мрежа може да застраши и да отнеме живот.



TikTok възникна през 2016-а, но стана достъпен в България и целия свят едва две години по-късно. Наличието на приложението в телефона бързо се превърна в признак на предимство и за това, че притежателят му  е стъпка напред пред останалите.

Няколко месеца бяха необходими, за да може почти всяко дете вече да е онлайн и да публикува забавни клипчета. Дотук добре. Социалната мрежа предложи онова разнообразие и онези възможности, които именно тийейджърите търсят.

Но тръпката минава бързо и идва нуждата от нова. Неусетно, под носа на родителите, TikTok запълни съзнанието на малчуганите и се превърна в едно алтернативно семейство. Те са онлайн и споделят когато са ядосани, когато са щастливи, когато са тъжни, когато имат проблем.

Това е арената, на която могат да стъпят и да бъдат видени от всички, и то не само на снимка. Социалната мрежа се превърна в съвкупност от всички възможни социални роли, които трябва да присъстват в живота на едно дете и да градят стъпалата към изграждането на правилното поведение, възпитание и психика.

Така плавно, но достатъчно опасно, деца от целия свят превърнаха TikTok в екшън филм. Появиха се предизвикателства, които, за да са по-интересни, се свързваха с все по-опасни неща. Изведнъж деца се озоваха върху влак за селфи, други легнаха пред влак, за да заснемат риска, който поемат в рамките на няколко секунди, трети се покатериха върху електрически стълбове, за да спечелят точки сред потребителите.

Едва когато потресени родители биха камбаната за тревога, обществото най-накрая осъзна, че децата нямат представа за реалността, но са си изградили паралелна, отвъд всички общоприети норми за нея..

Ужасяващите клипове бързо набират популярност сред потребителите на TikTok, а броят на инцидентите скача с всеки изминал ден. Играта на руска рулетка бързо тръгна от град на град, от село на село, а полиция, психолози, родители обединиха сили, за да я спрат. Изпълнението на опасните предизвикателства не подмина и Пловдив. 

Пловдивчанчета лягат пред гумите, "припадат" на зебри и гълтат 3.88 стотинки


Лекари спасиха живота на момиченцето, погълнало магнитните топчета

В началото на септември в социалните мрежи се появиха разкази на потресени родители от Пловдив, ужасени от  заплахата, която тегне над децата във връзка с опасните игри.

Млада майка сподели, че докато си шофирала колата в "Тракия", в близост с пешеходна пътека забелязала да лежат три момчета на възраст между 12 и14 години. Уплашила се, че нещо им се е случило. Спряла колата и запитала дали са добре, а малчуганите започнали да се смеят и един по един да се изправят. През цялото време обаче снимали с телефоните си, не пропуснали да заснемат и реакцията на пловдивчанката, като така предизвикателството било изпълнено. 

Подобен стрес преживял и 50-годишен пловдивчанин. Той разказа пред медията ни, че играта, която забелязал, била изключително опасна. Бил паркирал колата си на улица в кв. "Кючук Париж", оставил я, за да свърши работа за няколко минути. Върнал се, качил се във возилото и запалил. Тогава видял да стърчат крака иззад предните гуми. Изпаднал в шок. Помислил си най-лошото - че някой е загинал.

Слязъл и се навел да види, а точно тогава две хлапета изскочили отпред и хукнали. Заливали се от смях и снимали потресения шофьор с телефоните си. "А какво щеше да стане, ако бях потеглил, без да забележа, че лежат пред гумите? Това е лудост!", ядосва се той. 

Тийнейджърите в Пловдив са част и от друго опасно предизвикателство - с поглъщане на стотинки. То се казва 3.88 - сумата от всички номинали на стотинките в страната, а именно 2 лв., 1 лв., 50, 20, 10, 5, 2 и 1 стотинки. Играта се крие в това "кой ще успее да бъде богат по-дълго и по-издръжлив". 

Разтревожени родители от града под тепетата алармират и за друг тип игра на руска рулетка в TikTok - скачане между сгради, и по-точно - от покрив на покрив, както и катерене по тераси. Подобен тип изпълнения се практикуват най-често на изоставени строежи или пък на къщи, близки една до друга. 

В края на август шестгодишната Мария от Бургас се превърна в медийна звезда, но не по хубав повод. Тя бе оперирана по спешност в „Пирогов“ след като „на шега“ гълта магнитни топчета заради TikTok предизвикателство. Това е само един от зачестилите през последните месеци случаи у нас на поглъщане на магнитни топчета, опасни за здравето и живота на деца - от 5- до 15-годишни.

Шестгодишната Мария се сдобива с магнитните топчета от батко си, който пък ги получава в училище, в урок за силата на магнитите. Тя поглъща топчетата в отговор на TikTok предизвикателство, в което трябва да имитира пиърсинг в устата, като слага на езика си топчета с диаметър между 3 и 5 мм.

Детето проявява първите симптоми - силни болки в коремчето, месец и половина след „играта“. Какъв е проблемът се разбира едва при рентгеновата снимка. Мария е откарана по спешност от Бургас в София и оперирана в МБАЛСМ „Пирогов“.

 Произведените в Китай топчета са направени от много силна магнитна сплав. Когато попаднат в коремчето на детето, те залепват едно за друго, пробиват цялата чревна стена на близкостоящи чревни бримки и формират чревни фистули. Топчетата не могат да бъдат изкарани от там по друг начин, освен чрез сложно оперативно лечение за възстановяване целостта на стомашно-чревния тракт. 

Родителите на пострадалото дете и лекарите в „Пирогов“ са категорични, че животозастрашаващите магнитни топчета трябва да бъдат забранени за продажба у нас - така както са направили вече в други страни.

Топчетата по принцип се използват за конструиране на различни форми и ги има в много домове, като само една грешна стъпка е достатъчна, за да се превърнат те в животозастрашаващ проблем.