Наркодилъри на арестувания през февруари столичен бос Златко Баретата са въртели черно тото в над 20 града. Това разкриха източници от разследването на разбитата мрежа за нелегални залози. Печалбите се събирали в София при босовете на силовите бригади на Баретата - Тони Мамата и Мартин Станков-Рашо. Схемата работела най-добре в София, Ловеч и Гоце Делчев, съобщава "Стандарт".
"Организацията на залаганията е зависела най-вече от личните контакти на членовете", обясниха криминалисти. Основна фигура в черното тото е Димитър Диамандиев. Той командвал куриерите със залозите и дори лично пренасял куфари с пачки до София при Рашо и Мамата. Негова дясна ръка е Атанас Бунов-Буната от Гоце Делчев, който бе арестуван при мащабна полицейска акция.
Задържаният Бунов има основна заслуга градчето да се превърне в Мека на черното тото. Хора от повече от 60 околни села се подлъгвали и инвестирали парите си в залозите, чиито коефициенти били малко по-високи от тези на "Еврофутбол".
Истинските печалби обаче идвали по-късно, когато клиентите загубели парите си. Тогава босовете на наркоорганизацията раздавали заеми на клиентите си с убийствени месечни лихви между 12 и 14 на сто.
В София като един от събирачите на залозите за нелегалното тото е привлечен лекарят на ЦСКА Авгеринос Афурас. В мрежата изгорели дори вътрешни хора. Дилъри на ниските нива също били подмамвани да инвестират заработеното от разпространение на дрога в мрежата.
"Има две обяснения - или те са били рекламните лица на тотото - вижте къде влагаме богатствата си, или така наркомафията инвестира печалбите си от бизнеса с дрогата", обясниха днес експерти.
Схемата на черното тото е разслeдвана още от ноември миналата година, а през февруари детайлите са били ясни. Ударът срещу тотомафията идва едва сега заради нуждата да бъдат открити още свидетели по делото срещу Златко Баретата", коментираха от прокуратурата. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.