Директорът на Топлофикация Русе: Всички трябва да работим за диверсификация на горивния микс, но това е постижимо след 20-30 години, не от днес за утре!
- Инж. Севдалин Желев, след решението на Народното събрание за промяна на поетия ангажимент за затваряне на въглищните централи до 2026 година, открито се заговори за енергийната стратегия на Република България и за това какво трябва да съдържа тя. На какви принципи трябва да се основава документът според Вашия опит и дългогодишна експертиза?
- По същество предоговарянето на вече утвърдения Национален план за възстановяване и устойчивост е невъзможно без ясна и добре обоснована стратегическа визия за развитието на енергийния сектор през следващите поне 30 години. Визията трябва да отразява националните специфики, но и да е в унисон с европейските цели за развитие на енергетиката, както и Зеления пакт.
При разработването на национална енергийна стратегия задължително трябва да се използва експертизата на хората в бранша. Не бива да допускаме подобен важен стратегически документ да се изготви от хора, които не са компетентни, а обслужват нечии интереси.
Основните цели пред нас, разбира се, са създаването и поддържането на конкурентен и финансово стабилен енергиен пазар. Необходимо е и енергийните доставки да се извършват при минимални разходи. Не бива да се забравя и ролята на диверсификацията на горивния микс и създаването като цяло на по-екологично производство на енергия.
- Кое ще бъде най-трудното при изготвянето на тази ключова за България стратегия?
- Най-големият проблем е по какъв начин и с какви ресурси в условията на глобална енергийна криза, изключително сложна геополитическа обстановка и силен стремеж на Европейския съюз към декарбонизация на икономиката ще бъдат постигнати тези цели.
- Нека леко се отклоним от експертното Ви мнение по актуалните енергийни теми. Говорейки за декарбонизация на енергетиката, какво прави Топлофикация Русе, за да я постигне?
- Преди малко повече от година внедрихме в експлоатация модерна сероочистваща инсталация, която очиства над 97% от димните газови при производството на енергия от въглища. Част от стратегията за намаляване на въглеродните емисии в Топлофикация Русе бе и внедряването в горивния микс на биомаса, която е 100% екологичен и безвъглероден източник на енергия. Вбъдеще планираме увеличаване на дела на използваната биомаса за сметка на намаляване на използването на въглищата.
В момента работим активно по внедряването в експлоатация на съоръжения, които произвеждат енергия от природен газ. Планираме и инвестиция в още мощности от същия вид. Колкото повече природен газ използваме в горивния микс на дружеството, толкова по-малко въглища ще са ни необходими.
- Каква е разликата в количествата отделяни въглеродни емисии при използването на природен газ и въглища?
- При употребата на природен газ за производство на енергия се отделят 30 % по-малко емисии, отколкото при използването на въглища. Това е и причината да се поощрява замяната на въглищни мощности с работещи на природен газ.
- Да се върнем към основната тема. Преди дни Министърът на енергетиката Росен Христов обяви статистика, според която България е третият по големина износител на електрическа енергия в Европа. Кои мощности правят подобен износ възможен?
- Колкото и да не им харесва на много хора, криещи се под шапката на „зелени активисти“, това е възможно до голяма степен благодарение на „лошите“ въглищни централи. АЕЦ Козлодуй също има заслуга за превръщането на България в нетен износител на електрическа енергия.
България покрива дефицитите на електрическа енергия във всички съседни държави, което доказва важността на въглищните централи в настоящия момент. Прогнозите показват, че тази тенденция ще се запази и през следващите години. Да, зелената енергия е бъдещето. Да, всички трябва да работим за диверсификация на горивния микс, но това е постижимо след 20-30 години, не от днес за утре!
- За финал на разговора, понеже споменахте приноса на АЕЦ Козлодуй. Смятате ли, че трябва да развиваме ядрената енергетика или е правилно да се откажем от нея?
- Крайно време е българската държава да вземе това решение, но това трябва да се случи на експертно ниво и чрез внимателно претегляне на предимствата и недостатъците на двете опции.
Европа е на двата полюса по този въпрос. Водеща икономика като Германия се отказа от ядрената енергетика, но други водещи страни като Франция и Швеция инвестират милиарди евро в развитието и.
- Благодаря, че предоставихте експертното Ви мнение на нашите читатели!
- И аз благодаря за въпросите и че отразявате мнението на сектора по тези така належащи въпроси за бъдещето на България!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни