Съюзът на съдиите организира нов протест пред Висшия съдебен съвет(ВСС).Грантовата организция прави това точно година след митингите пред Съдебната палата, които имаха за задача да подкрепят реформата на експравосъдния министър Христо Иванов.
Промените в Конституцията целяха овладяването на ВСС и прокуратурата от олигарсите, които по думите на Борисов, които вече (четем в интервюто му за „Медиапул“ през март) разполагат с осезаемо влияние върху Върховния касационен съд(ВКС) и Софийски градски съд(СГС). И респективно върху техните ръководители – Лозан Панов(ВКС) и Калоян Топалов(СГС). Това пише сайтът "Хипотези".

Тоест според премиера в оставка – Иванов и партньорът му Радан Кънев(най-яростният радетел за съдебна реформа) са пионки на едрите бизнесмени, които имат интерес да управляват съда и опитомят прокуратурата. Имената им са Иво Прокопиев и Донев. Те бяха лично посочени от лидера на ГЕРБ като кукловодите на задкулисието, като лица с пряк интерес от отстраняването на неудобния им главен прокурор. Просто защото имат отношения с него. Донев е подсъдим за данъчни измами, които са ощетили хазната с над 60 милиона лева. Срещу Прокопиев пък има внесени десетки сигнали. Най-активни бяха от Комисията за финансов надзор(КФН). Години наред те писаха писма до държавното обвинение с ясни аргументи защо и как точно лидерът на кръга „Капитал“ е нарушил закона. Уви, все още лошата според Прокопиев прокуратура очевидно не е кой знае колко активна по неговия казус.
Прокуратурата, обаче, внесе сигнал в съдийската колегия на ВСС срещу забавянето на делата в Софийски градски съд. Информацията съдържаше фрапиращи данни за работата на съдии, които са пряко подчинени на бореца за справедливост Калоян Топалов, шеф на СГС.Особено смущаваща бе статистиката за дейността на печално известната съдийка Мирослава Тодорова.
 


Според държавното обвинение - 229 от делата на Тодорова са с изключително забавени срокове.

Нещо повече – Мирослава Тодорова е забавила с 648 часа предоставянето на разрешение за вдигане на банкова тайна по закона за кредитните институции. Тоест ако съдия, който си върши работата спазва нормативната уредба и издава гореспоменатото решение за един ден (или 24 часа), то на Тодорова са и необходими 27 дни. Време, за което парите от сметките могат пет пъти да обиколят земното кълбо, да посетят всички познати офшорни зони, че и да бъдат изхарчени накрая.
Следователно Тодорова видимо заслужава наказание. Срещу това, обаче, протестират Съюза на съдиите. Те не са доволни, че тяхната екслидерка е санкционирана за немърливост и отказ от правосъдие. И протестират. Това е все едно катаджии да протестират срещу телевизията, която първа излъчи прословутото видео с техния колега, който взе двайсетолевката.
Недоволството на съдиите срещу сигналите, разкриващи проблемите в тяхната работа не е от днес и вчера.
Нека си припомним как шефът на СГС Топалов обиколи медиите, за да се жали, че Цацаров изпратил във ВСС данни за забавените от неговия съд дела.
Да припомним част от фактите:

В СГС не са приключили 7 дела за убийство, като по едно от тях, образувано през 2010 г. са проведени 29 заседания, но шеста година няма постановена присъда. По дело от 2008 г. срещу 9 подсъдими лица за извършени престъпления по служба, след проведени 108 съдебни заседания все още няма постановена присъда. В друг случай по дело срещу 7 подсъдими за държане на наркотици и участие в организирана престъпна група за наркоразпространение са проведени 47 съдебни заседания и до момента не е постановен съдебен акт.
Да припомним и няколко други факта:

1. Помните ли, че все още не са приключили всички дела срещу Марио Николов по САПАРД? (скоро ВКС го оправда само по обвинението за пране на пари, все още не е приключило делото срещу него за документни измами.)

2. Помните ли, че Калин Калпакчиев, член на Съюза на съдиите оправда Марио Николов на втора инстанция? И то когато немските съучастници на Николов вече си бяха излежали присъдите в затвор в Германия?

3. Помните ли, че безкрайното проточване на делото „Батко и братко“ стана причина Веселин Георгиев да бъде напълно оправдан? Нищо, че като шеф на пътния фонд подари на брат си обществени поръчки за над 120 милиона.

4. Знаете ли защо СГС прекрати дело срещу кадъра на НДСВ Мария Дивизиева(в последствие началник на кабинета на Пламен Орешарски? Причината е изтекла давност. Не казвам дали е виновна или невинна, но това трябва да реши съдията, а не давността.

5. Помните ли, че съдията от СГС Марков писа две години мотивите по присъдата на Александър Томов? Как се пишат мотиви две години?

6. Знаете ли, че времето, за което Александър Томов бе окончателно оправдан (от първа до трета инстанция) бе по-кратко от периода, в който съдия Марков писа мотивите по присъдата му? Какво ви говори това?
От години обществото ни се тресе от крещящ дефицит на усещане за справедливост. И основна причина за това е затлачената като обора на Авгий съдебна система. Това е видимо от цитираните дотук факти.
Защото забавянето на делата от Мирослава Тодорова и колегите и от Съюза на съдиите/СГС означава само едно – протакат, за да дадат време за договорка с бандитите и групировките. За да назоват сумата срещу която ще оправят делото на този или онзи, ще насочат определен казус в правилната посока или съобразно конкретния интерес.
Защото бавното правосъдие е отказ от правосъдие. Бавенето на дела също е отказ от правосъдие.
Безкрайното връщане на делата означава, че магистратите се разбират с подсъдимите. Означава, че Темида е нарушила основния принцип на модерното правосъдие, което е характерно за западната цивилизация – всеки има право на бърз и справедлив процес.

И днес Съюзът на съдиите протестира точно срещу това. Те отчаяно искат да запазят статуквото, усърдно бранят съществуващия модел на мудно правосъдие, което им позволява да трупат милиони по сметки в офшорните зони..
Действие с което петнят професията си, слагайки поредния чадър над мафиотите. Поредният похлупак, криещ уродливото лице на родната Темида.

Георги Петков за Хипотези