Доц. Киров за ваксините: България тъне в лукс, но ни чака драма
Младите се колебаят дали да се имунизират, смята председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари
„Ние много обичаме да гледаме чуждите страни, но само когато ни отърва. В Германия и Италия хората чакат по два-три месеца, за да бъдат ваксинирани. Те не питат точно с какво. В България имаме шведска маса от ваксини.
Имаме богат избор и никой не чака с дни или месеци, за да се имунизира нито пък плаща за това. Нека погледнем в бъдещето. Мислите ли, че винаги тези ваксини ще бъдат безплатни?“, попита той.
Доц. Любомир Киров обясни, че идеята на новия график за ваксинация е възрастните да са приоритетни. Важно е и младите да го направят, защото никой не е застрахован, каза още той.
„Има колебание, особено сред младите хора, има нежелание да се ваксинират. Те също са важни, защото се движат много, имат много повече контакти, а когато младите са защитени, те пазят и по-възрастните. И двете групи трябва да бъдат защитени“, коментира той.
Всеки, който има желание, може да се ваксинира, а хората, които трябва да си поставят втора ваксина, могат да го направят, без да се съобразяват с графика, каза още доц. Любомир Киров.
Задължение на всеки общопрактикуващ лекар е да поставя ваксини, ако това не се случва, не е проблем хората да се ваксинират при друг лекар или в пунктовете.
Ковид е едно от хилядите заболявания, които също не трябва да бъдат пренебрегвани, каза още Киров и препоръча да се грижим за себе си и да посещаваме навреме лекарите, вместо да чакаме и да се страхуваме от пандемията.
Според него темпът на ваксинация не е лош, но може да бъде увеличен.
Това зависи от желанието на хората, защото до момента системата е направила това, което е необходимо. Колективният имунитет се придобива по два начина: чрез заразяване или чрез ваксина.
Хората, които са преболедували, без да разберат и са придобили имунитет, са много, каза още Киров и обърна внимание, че имунитетът не е вечен.
Последвайте ни
0 Коментара: