Трета игла срещу COVID-19 ще се наложи да ни бъде поставена още през зимата, предупредиха имунолози, пише "Труд". 

Причините са две, като първата е очакването за намаляване на изградените антитела, а с това и спадане на постигнатия имунитет. Втората причина са мутациите на вируса, чийто брой непрекъснато расте.



“Има вероятност догодина всички отново да трябва да бъдат ваксинирани срещу COVID-19”, заяви германският вирусолог Томас Мертенс, който оглавява постоянната ваксинационна комисия към берлинския институт “Роберт Кох”, предаде АП.

“Все още няма достатъчно данни, за да се каже кога точно ще бъде необходима “подсилваща” доза и властите ще трябва да изчакат няколко месеца, за да установят дали при някои групи защитата срещу коронавируса отслабва с времето”, казва Мертенс.

“Вирусът няма да ни остави”, категоричен е експертът и подчертава, че ваксинационната кампания, която се провежда в момента, няма да бъде последната.

“По принцип трябва да се подготвим за вероятността да се наложи всички да “освежат” ваксинационната си защита догодина”, твърди Мертенс.

Коментарът му идва месец, след като изпълнителният директор на Pfizer Алберт Бурла заяви, че вероятно ще се наложи хората да си поставят трета доза ваксина срещу коронавирус 12 месеца след втората, както и че след това ще е нужна годишна реваксинация заради мутациите на вируса.

Пред “Труд” имунологът акад. Богдан Петрунов обясни, че най-вероятно ще ни се наложи всяка година да се ваксинираме срещу COVID-19, така, както се ваксинираме срещу грип.

Според него причина са много мутации, заради които ваксините ще трябва да се адаптират. “Трета доза подготвят и Pfizer, и Moderna. Все още не се знае дали ще бъде със същия състав, или ще бъде обогатена с новите варианти”, каза Петрунов.

Шефът на “Пирогов” проф. Асен Балтов също потвърди, че със сигурност ще е необходима и трета доза, Той посъветва хората засега да избират ваксините с 2 дози.

“Ефективността на еднодозовата ваксина е по-ниска отколкото на РНК ваксините”, предупреди проф. Балтов. Той обясни, че преболедувалите е добре да помислят след около 5-6 месеца за ваксиниране. А онези, които вече са ваксинирани с 2 дози, след около 1 година трябва да помислят за трета доза.

Доц. Любомира Николаева-Гломб, ръководител на отдел “Вирусология” в НЦЗБП: Няма описани случаи на пълна резистентност

Въпросът с евентуална трета ваксинация се обсъжда с оглед на това, ако при преболедуване или след ваксинация имунният отговор е малко по-малко ефективен.

В никакъв случай не може да разглеждаме коронавируса като вируса на грипа, защото това са различни вируси. Това са различни вирусни семейства и те се различават много повече, отколкото ние се различаваме от дърветата, които виждаме през прозореца.

Вирусното семейство на коронавирусите е изградено от т. нар. положителна РНК, а вирусният материал на грипните вируси е изграден от т. нар. отрицателна, сегментирана РНК. Те са толкова различни, че това, че имат сходна клинична картина, в никакъв случай не бива да ни обърква.

При грипния вирус се налагат постоянни ваксинации, защото той се изменя и затова СЗО прави прогнози, какъв ще бъде грипния вирус в идващия сезон.

Може антителата на преболедували и ваксинирани да не неутрализират в същата сила SARS-CoV-2, но до сега няма описани случаи на пълна резистентност.

Радостина Александрова, вирусолог БАН: Работи се върху панкоронавирусни ваксини

Дали ще се наложи прилагане на трета доза ваксина, това зависи от цялостното развитие на пандемичния процес. Зависи от мутациите на вируса, от нашия имунен отговор, така че все още не бихме могли със сигурност да кажем какво точно ще се случи.

Но компаниите в момента работят върху актуализирането на своите ваксини, което е абсолютно естествено и очаквано, тъй като ние не можем да позволим да бъдем отново изненадани от вируса.

Актуализацията върви в посока новите ваксини да отговорят на вариантите, които се появиха през последните месеци.

Другото нещо, което се прави са т. нар. панкоронавирусни ваксини, при които с помощта на изкуствен интелект, т. е. с помощта на компютърно моделиране се предвижда какви евентуални мутации биха могли да възникнат и да затруднят нашия имунен отговор. Идеята е в бъдеще време да бъдат създадени такива ваксини, които да ни дадат по-голяма защита.