Драма: Туберкулоза и аборт погребват Мина Тодорова - голямата любов на Яворов
Любовта на красавицата от гр. Елена и Пейо Яворов не е била само духовна, твърди историкът Тодор Иванов
Тодор Иванов
- Господин Иванов, коя е Мария или Мина, преди да се запознае с Яворов?
- Родена е в гр. Елена. Баща й Йордан Тодоров е един от най-богатите хора в Северна България. Той е депутат, явявал се най-често като независим кандидат и печелил с лекота. Бил е много достоен мъж: банкер, едър земевладелец, имал имоти тук, и във Виена. Библиотеката му разполагала с четири хиляди тома на няколко езика. Йордан има трима синове, които праща да се образоват в Европа. Христо учи социология, Петко, който е малко разпилян, се увлича по литературата и политиката, за което баща му доста го хока. Казва му: „Оня, който не е самостоятелен, един чиновник например, той не може да се занимава с политика. За тази работа трябва да сте богати”.
Никола е най-малкото дете в семейството. Той е бил доста ексцентричен, обичал светския живот. Има версия, че се е хванал с някаква румънска актриса и после дирите му се губят. Знае се обаче, че в тежките месеци на боледуването е бил до сестра си Мина в Париж.
Странно, но Тодоров и Петко Каравелов, бащата на бъдещата съпруга на Яворов Лора са се познавали, били са съмишленици. Държавникът дори му е гостувал в Елена и заедно се обикаляли района. Майката на Мина пък е била от рода на Иларион Макариополски. Знатна дама.
- Какво се знае за малката Мина ?
- Била много умно момиче, слабичка, давали й нещо за подсилване. В интелекта си била надраснала своите връстници. Град Елена за нея бил тесен. Когато идва да учи в софийската гимназия тя е свирила на пиано, ходела на уроци при най-известната софийска пианистка, имала литературни интереси, дори публикации в някои списания, но брат й Петко бил против това нейно увлечение и дори я спирал.
- Къде и кога се срещат Мина и Яворов?
- Един ден Яворов отива на гости в дома на своя приятел Петко Тодоров и докато сестра му си решела косата на печката, я заговорил. Това е първата им среща. Датата е 25 март 1906 година. Благовещение. Поетът е бил очарован, превзет, паднал в плен на очите й. И дали тогава или по- късно пише две „Хубави очи“ не е сигурно, но се знае, че веднага се ражда стихотворението „Благовещение“.
Няколко месеца по-късно, 20 август 1906 г., е фаталната среща на Яворов с Лора Каравелова, при един излет на Драгалевския манастир, а на първи септември той пък е командирован от министъра на образованието професор Шишманов във Франция.
- Как е изглеждала Мина, та е запленила така Яворов?
- Тя е била висока, с големи нозе, леко прегърбена, едра. На пръв поглед нищо особено. Професор Димитрина Ананиева ми разказва следния случай: Един ден Яворов поканил в една сладкарница Мина на баклава и лимонада. Сестра му Екатерина минала да ги види. Те седели до витрината, а тя се движила по тротоара и после споделила: Какви очи. Очи звезди.
Мина е имала невероятно излъчване, глас, изражение, които пленявали.
- Как момичето приема срещата с Яворов и какво се случва после?
- Яворов започва да й пише веднага. Разменят си картички, в които не липсват закачки: „Тук всичките еленски моми знаят поезията ви наизуст и въздишат по нея –пише тя. „Аз съм нещастен, че те вместо да въздишат по мен, въздишат по стиховете ми” - отвръща той.
По това време Мина знае много добре кой е Яворов. Познава творчеството му. Той е най-четеният поет в България и приятел на брат й. Списание „Мисъл“ се получава в дома им в Елена. Тя е прочела всичко от него. Той е бил хит, както биха казали днес. В отговор на неговите любовни обяснения тя му пише: Аз съм толкова млада, а вие сте поет.
- Как реагират близките на момичето, все пак то е само на шестнадесет години?
- Едно от неговите посвещения предизвиква скандал. Брат й Христо, пък и Петко, смятат, че Яворов не се ползва с добро име. Прекалено свободен е бил в поведението си към жените. Те са искали да предпазят сестра си от лапите му. Гледали са на него като орел, който ще я грабне, за да удовлетвори каприза си. Атакуват го, че е беден и не може да храни къща. При тази ситуация тя се стъписва и от тук любовта им става особено драматична.
Пейо изразява чувствата си, като пише стихове и ги посвещава на Мина.
Литературна София, разбира се, се догажда, че тя е музата и става скандал. Приятелите му са възмутени, че я разкрива. Доктор Кръстев остро го критикува. Яворов е обиден, твърди, че никой няма право да се бърка в интимните му чувства, още повече, че той е чист в отношенията.
Улицата обаче не му вярва. Мълвата го изкарва завоевател, който иска да злоупотреби в отношенията си с малкото момиче. Любовта става още по-драматична, въпреки че се задоволява само с размяна на писма, които момичето от един момент нататък започва да крие. Когато Мина идва да учи в София обаче нещата се променят. Те започват да се срещат, всичко е много скрито, дават си знаци къде да се видят тайно. Тя е неговата муза, той любовта на живота й.
Но пред всичко това се изпречват братята и баща й.
Независимо от това обаче, когато става на осемнадесет години Мина иска да отиде при любимия си. Крехкото девойче намира сили да се опълчи на своите, които не искат и да си помислят, че може да попадне в лапите на този женкар. Тя заявява категорично: Аз вземам решенията. Готова е да му пристане. И ето го парадокса. Яворов се отдръпва. Стъписва се. Дотогава той гледа на нея като муза, вдъхновение, и в един момент това ефирно божествено създание иска и е готова да му стане съпруга.
- Явно той съвсем не се вижда като семеен човек?
- Така е. Никак не си го представя. В един разговор дори й дава да разбере, че той въобще не е готов за това. Поетът винаги е бил самотник , казвали са му Сянката, защото се разхождал все самичък. Бил е затворен тип. И изведнъж музата му е готова да се превърне в съпруга, да готви, да пере пелени, да върти къща. Ужасен Пейо пише на сестра си Екатерина: „Изгубих посоката, нещата вече не са под контрол. Не съм мъж за женене. Не се виждам такъв”.
Къщата на семейството на Мина в Елена
- И какво е решението?
- Той бяга и по този начин нанася на Мина съкрушителен удар. След тежката борба, която влюбената води със своите близки, той се отдръпва. Тя така и не може да разбере защо. Не проумява, че той търси в нея само духовното.
- А възможно ли е любовта им да е надскочила тези граници? Имало ли е физически контакт между двамата?
- Съществуват предания, които се помнят в Елена. В покрайнините на града е имало ливада, където те са се срещнали. Яворов е гостувал периодично там. Така че може би връзката им е надхвърлила границите на духовното .
Когато бяхме в Париж, за панихидата на гроба на Мина, там бе и нейният племенник Недко Пеев, строителен предприемач, който отдавна живее във френската столица. Той каза, че ако говорим реално, в един момент Мина станала активната страна във връзката.
- Какви са доказателствата ? Защо? Все пак тя е жената?
- Защото в рода им е било известно, че тя е болна от туберкулоза, знаело се, че няма да има дълъг живот. Заради липсата на време тя е бързала. Нещо повече Недко Пеев намекна, че смъртта й не е само резултат на туберкулозата, но и на един аборт. Той е трябвало да бъде скрит в България, и затова тя е била изпратена далеч, в Париж. Има жени литераторки и изследователки, които намекват доста по-ясно от мъжете, че става въпрос за аборт.
- Колко време продължава тази трагична любов и можело ли е тя да има друг финал?
- Цялата история продължава четири години. Идва болестта. Пращат Мина в Париж да учи и се лекува. През февруари 1910 година по време на едно представление в операта, тя получава пристъп от болки в стомаха. И от тогава до юли върви към края.
Настаняват я в скъп и луксозен санаториум в Бретан, Северозападна Франция. Това е всъщност пансион за туберкулозни, тя всеки ден вижда смъртта около себе си. Пред очите й обезобразени млади, стари, всякакви. В тази среда рухва. Болестта я превзема.
- А къде е по това време Яворов?
- Той иска да отиде при нея. През последните месеци те не поддържат контакт. На първи юли тръгва. Знае, че не е добре, бърза. Говори по телефона с брат й Никола. Иска да я види, но получава телеграма, че е късно. Денят е 14 юли. Опелото е в руската църква в Париж. Ковчегът е закрит. Музата не е за показване. Лора по това време е в Лондон и научава от вестник „Пряпорец“, че „малкото момиче с прекрасните очи е мъртво”. Тя възлага на свой приятел да поднесе от нейно име на мъртвата букет момини сълзи. Бъдещата съпруга на поета изпраща голямата му любов с момини сълзи. Такава е играта на съдбата.
- Как поетът преживява тази вечна раздяла с любимата си ?
- След погребението Яворов остава шест месеца в Париж и с брат й оформят гроба. Всеки ден от 13 юли до декември той прекосявал пеш „Булонската гора“ и носил червени цветя на гроба на любимата си. Бил смазан от мъка. Не пишел. В дневника му четем, че една сутрин като отишъл на могилата на Мина видял до нея един пресен гроб. Казва, че той е трябвало да бъде неговият. Готвел се да я последва още тогава. Да легне до нея.
- Мина - любимата му муза, остава в сянката на фаталната му съпруга. Защо според вас?
- Заради драматичния й край, който става причина и за самоубийството на поета. Но повтарям, че Яворов не е роден за брак. Дори да беше се оженил за Мина, а не за Лора, пак щеше да се случи същото.
- Вашето заключение: Мина ли е голямата любов на Яворов?
- Да. Аз така мисля.
Племенникът Недко Пеев и Елена Волева на гроба на Мина в Париж. Зад тях е професор Михаил Неделчев
В Париж е вечният й дом
- Защото тя не иска и да помисли да се върне в гр. Елена. Дори мъртва иска да остане в Париж. Желанието й е било да я положат в гробището „Пер ла шез“ . Французите обаче не са разрешили. Нямало места.
- Десетилетия гробът на Яворовата муза не е бил известен. Как той бе намерен?
- На петстотин метра от гробищата живее Елена Волева от Плевен. На 19 май тя навърши 97 години. Вторият й съпруг е барон, виден масон. След неговата смърт, вдовицата ходила всеки ден на гроба му в Бианкур. И при тези посещения случайно разбира от работниците, че има там гроб на българка. Вижда го и установява , че той е на Мина Тодорова. Така всеки ден започва да се отбива до паметника.
- А вие от къде разбрахте къде е гробът ?
- През април 2010 година фотографът Георги Иванов от Чирпан тръгна за Париж на гости на големия художник Никола Манев. Тогава го помолих заедно да отидат и да се опитат да открият гроба на Мина в Бианкур. На всяка цена. Манев, за да изпълни задачата, звъннал на свои приятели българи и те го насочили към Елена. Питай нея, тя всеки ден е там, казали му. После заедно отишли, направили снимки, поднесли цветя.
- Вие кога отидохте там?
- В един прекрасен ден телефонът ми звъни, обажда се плътен женски глас: Елена Волева от Париж. „Аз от четиридесет години се грижа за гроба на Мина. Манев ми даде вашия телефон”. Тя предложи на 8 ноември, когато е денят на мъртвите да направим поклонение. И благодарение на нейната енергичност и активност успяхме. Преди да замина, взех свещи от църквата, в която Яворов е кръстен. Тя е тук, в Чирпан. Изпратиха ми осветени свещи и от град Елена, от храма, на който дядото на Мина е бил дарител. Там ги раздадохме на всички и те горяха.
Поканихме посланика ни, ученици от българското училище и кмета на Бианкур, на когото казахме, че става въпрос за музата на световен поет - Пейо Яворов. Пиер Кристов, който е и депутат, бе много впечатлен от преклонението и почитта, която отдаваме на тази жена. Единствената българка в аристократично гробище.
Имаше слова, аз също говорих и никога по-добре не съм го правил. Не мога да повторя нищо от това, което казах тогава, пред символа на тази нещастна драматична любов. Пред вечния дом на една муза, останала толкова далеч от България.
Днес на този някога самотен гроб ходят много хора. Обаждат ми се от всякъде да ме питат къде е гробът на Мина, да поднесат цветя. На 11 май и на 8 ноември децата от българското училище отиват там и правят рецитали. Има идея да заведем и ученици от гр. Елена.
Така е че днес за българите, забележителностите на Париж са не само Айфеловата кула и Лувърът, а и това скъпо място. Гробът на Мина, любимата муза на световния поет Пейо Яворов.
Исак ГОЗЕС
Последвайте ни
1 Коментара: