Евродепутатът и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки заяви, че изходът от кризата в Каталуния е в националните държави, а не във федерализацията, към която според него Европейският съюз се стреми. Според евродепутата кризата в Испания е резултат от грешната политика на „Европа на регионите“. Това каза той в ефира на БНТ.
"Има изход от кризата в Каталония. Той е подкрепата на националните държави. Тя е резултат от погрешната политика от 1980 години насам - линията на поведение на Европа - поведението на регионите. В ЕС има две посоки на движение - на национални държави и Европа на регионите. Това е резултата. България е национална държава, но западните държави не са. Ние имаме само общности. Франция, Белгия не са национални, унитарни, те са се формирали в резултат на исторически процеси, които не са довели до формирането на единна нация", каза Джамбазки. 

Според Джамбазки стремежът към федерализация и разграждане на националните държави е довел в това обществата да имат естественото желание да защитят идентичността си. Той допълни, че тези „фалшиви политики“ за увеличаване на федерализацията довеждат до процеси като референдумите в Испания, Италия и Великобритания.

Той поясни, че националните държави са сключвали договорите за ЕС и техните правителства в крайна сметка трябва да бъдат подкрепени. 

"Властта в Мадрид направи грешка с прекомерните мерки срещу референдума за независимост. С това наля вода в мелницата на сепаратистите. Това е бунтът на онези, които не искат да споделят социалната отговорност в държавата. Това е бунтът на богатите. Те имат парите и не искат да се занимават с другите. Те просто искат да си получат парите. Затова заплашиха, за да получат по-голяма финансова автономия, но сепаратистите стигнаха твърде далеч", каза още евродепутатът. 

Според Джамбазки, лекарството е разговор между националните държави, спиране на политиката на регионите. Тези, които проспаха тази криза, я и създадоха, каза Джамбазки, визирайки бюрократите в Брюксел, водещи погрешна политика. 

Джамбазки допълни, че новата мигрантска политика на ЕС трябва да включват нулева търпимост към икономическата миграция. Той отбеляза, че е важно да се връщат корабите с мигранти, да се репатрират извършителите на престъпления и процесите по проверки и връщане да протичат бързо.
Според Джамбазки кризата с мигрантите ще се задълбочи, защото Либия все още не е напълно функицонираща държава. Евродепутатът подчерта, че Европа узрява за правилните според него решения и че онези, които са наричали тези като него „популисти“, сега имат по-крайни възгледи. Като пример той посочи спирането на преговорите с Турция, което преди известно време се е смятало за скандална идея.