„Време е да се преосмисли концепцията за използването на арестите и задържането под стража. Нашите изводи са, че в немалко случаи това е мярка, която може да бъде избегната, без да се накърнява легитимността на разследването и на наказателното производство. Това е тема, която тепърва ще влиза във фокуса на общественото внимание.“

Това мнение изрази в интервю за БНР Димитър Марков, експерт в Центъра за изследване на демокрацията.

Той коментира темата преди национална конференция, посветена на презумпцията за невиновност и правата на обвиняемите и подсъдимите в наказателния процес и в контекста на арестите на знакови лица от ГЕРБ през миналата седмица, сред които бе и лидерът на партията и бивш премиер Бойко Борисов. 

„Задържането не е самоцел. В България общественото мнение гледа на задържането като част от наказанието, като част от това възмездие, което извършителят следва да получи“, подчерта Марков.

В рамките на около седмица почти всички държавни органи, които взеха отношение по темата, показаха пропуски – и в законодателството, и в практиката по отношение на медийното отразяване на такива производства. Като се започне от МВР със своите съобщения до медиите, които освен всичко останало, съдържаха и някои грешки“, изтъкна експертът.

По думите му в случая се наруши правилото, че без разрешение на наблюдаващия прокурор по досъдебно производство разследващите органи не разкриват информация по разследването.

„И се премине през имената на задържаните. (…) Бяха обявени четири имена, а се оказва, че в производството са въвлечени трима човека.“

Недопустимо е протокол за разпит, макар и със заличени данни за свидетеля, да изтече в социалните мрежи, категоричен е Марков.

„Коментари на министър-председателя. Той влиза в конфронтация с прокуратурата, но част от изказванията му със сигурност навеждаха на ясен извод, че той смята лицата за виновни, което също е недопустимо с оглед на презумпцията за невиновност.“

Министърът на вътрешните работи снощи пред медиите показваше документи за друго досъдебно производство, също „в доста фрапантно нарушение на правилата“, посочи още Димитър Марков.

Тази прекомерна публичност, особено в нарушение на основни принципи и стандарти, може да повлияе на безпристрастното разглеждане на делото впоследствие. Общественото мнение силно се поляризира. 

Законността остава много на заден план. Стигаме до една конфронтация на привърженици и противници на съответните лица. Имахме вече първият отвод по този случай.

Това е много сериозен риск – че в бъдеще съществува опасност от една предубеденост, от залитане към преобладаващото обществено мнение, едно поддаване на този обществен натиск, който се формира точно от институциите, които разкриват тази информация и от медиите, които я препредават“, коментира Димитър Марков.

Имаме системен проблем и той тепърва ще ескалира, прогнозира Димитър Марков.

„Всичко, което е във фокуса на общественото внимание през последната седмица, неминуемо ще доведе до проблем или поне предизвикателства с безпристрастността на всеки следващ, който ще се заеме с този случай.“