Как би изглеждал кръстосан разговор между главния прокурор Иван Гешев и министър-председателя Кирил Петков без да се нарушава разделението на властите и върховенството на закона. Затова в БЛИЦ TV направихме този задочен разговор, за да видим аргументите на двете институции.

От публичните изяви на Кирил Петков разбираме, че след като е видял новия доклад на министерството на финансите, той се е усъмнил в това, че там не се управлява законосъобразно. Навързвайки и хвърлените думи на Васил Божков в публичното пространство, че е давал пари на високопоставени държавни служители чрез изнудване. Премиерът решил да стане свидетел и да запознае и европейската прокуратура с това.

Главният прокурор Иван Гешев започна с това, че не знае Лаура Кьовеши да е запозната с този случай, който няма пряко отношение към нея. Обвинител №1 намекна, че МВР и прокуратурата не си взаимодействат ефективно, защото се неглижира работата на прокурорите в досъдебното производство. Гешев определи това като политически натиск, който има своята исторя и сега се следва от "Продължаваме промяната".

Повтаря ли се сценарият с банкера Цветан Василев, който също иска да дава показания извън съдебната зала и да бъде разпитан чрез видеоконферентен разговор. Тук главният прокурор има усещане за "дежа вю".

Явно е,че Кирил Петков и финансовият министър Асен Василев, както и министърът на вътрешните работи Бойко Рашков, дават зор обвиняемият Васил Божков да даде показания. Той иска да свидетелства, за да се разправи с прокуратурата.

В своите изказвания от Дубай хазартният бос повтаря, че "рекетът не е подкуп" иска да говори, но му се повдигат обвинения. За него административният ръководител на прокуратурата е фигурант. Така Божков влезе в хора на тези, който искат промени в държавното обвинение. А не е тайна, че това го иска и Кирил Петков.

Ето го и зорът да бъде разпитан човек с 18 обвинения и наложени санкции по "Магнитски", за който Кирил Петков се е хванал като удавник за сламка за реформи в съдебната система и ограничаване на корупцията.

Премиерът неколкократно заяви, че е станал свидетел точно по тази причина, да изобличи корупцията в МФ размахвайки опорките на Васил Божков и доклада на АДФИ за липсващите близо 500 млн. лева.

Да припомним, че парите бяха възстановени със закриването на държавната комисия по хазарта и след като спря бизнесът с търкането на билетчета, който се покровителстваше от обвинения бизнесмен, който дава акъл от Дубай.

 

Иван Гешев предположи по какъв сценарий ще действат тези, които искат хазартният бос да даде показания. Първо, започва разследване по обвиняемия Божков, който разбира се е невинен до доказване на противното, според основни принципи на българската Конституция. Съответно той се укрива в Дубай, страна с която нямаме съответния договор за правно сътрудничество и се почва: вие не можахте да го върнете, а ние нямаме съответните договори с тази държава. И е ясно, че там нещата са трудни и те са трудни не само за България, те са трудни за ЕС, за САЩ.

"Главният прокурор не удължава арести, ното разследва, нито опъва чадъри" - правомощията, които има са предложени от Христо Иванов и приети с промените в ЗСВ, уточни Гешев. И се закани, че има ли доказателства независимо срещу кого държавното обвинение ще си свърши работата. Включително и министри от кабинета на Бойко Борисов.