Последният хит при недобросъвестните практики са хора, които се представят за служители на компаниите, отпускащи кредити като обещават на потребителите бързо и лесно финансиране.

„С развитието на потребителската култура, българинът желае да си купува все повече неща. Използването на различни финансови продукти е един от начините човек да си купи каквото иска и когато поиска”, коментира пред NOVA NEWS председателят на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране Николай Цветанов.

По негови думи има няколко различни тактики, които измамниците прилагат върху хората.

„Една от тях е да се иска авансова такса за разглеждане на заявление за отпускане на кредит, като се обещава, че няма да се правят проверки за доходи. Потребителят е насърчен, че нещата ще се случат лесно”, обясни Цветанов.

Според експерта човек не бива да се доверява на обяви закачени по стълбове, спирки с подвеждащи реклами, че при обаждане директно може да бъде отпуснат заем. „Друга тактика е, ако кредиторът не ни предложи да попълним стандартен европейски формуляр. 1/4 от случаите се налага или да коригирана желаната сума или срокът, за която тази сума се отпуска”

„Ако някой се представя за служител на финансова институция, по голямата от тези институции имат легитимни сайтове и телефони, на които това да се промени. Може да се извърши и справка в регистъра на БНБ за вписване на финансовите институции”, допълни Цветанов.