ЕРП-тата зловещо: Ограничаваме разходите, има голяма опасност от аварии
В момента загубите на електроразпределителните дружества и енергийния системен оператор са 250 млн. лв., от които 70 млн. лв. са само за ЧЕЗ
Има опасност от повече аварии в цялата електроенергийна система, а оттам и в икономиката на България. Това се казва в обща позиция на електроразпределителните дружества в България във връзка с решението на парламента да се наложи мораториум върху цените на електрическата енергия, ВиК услугите и топлинната енергия, съобщават Монитор.
От тези енергийни дружества припомнят, че подкрепата на домакинствата и уязвимите социални групи на обществото, засегнати от ценовите равнища на енергийните услуги, е редно да се изпълнява от ведомствата, отговарящи за социалната политика.
В позицията се подчертава, че всички мрежови оператори в страната са в сериозна ликвидна криза от септември насам, породена от ръста на цените на електроенергията на борсовия пазар, откъдето мрежовите оператори закупуват електроенергията за технологичните си разходи.
Реална е опасността от невъзможност за изпълняване на плащанията по веригата производство-пренос-разпределение-снабдяване. Застрашени от неизпълнение са инвестиционните и ремонтните програми на мрежовите оператори. Всичко това заплашва с колапс цялата електроенергийна система, а оттам и цялата икономика на България, предупреждават от ЕСО, ЧЕЗ, EVN и Енерго-ПРО.
Четирите дружества обръщат внимание и на факта, че като купувачи на енергия от борсата за покриване на технологичните си разходи операторите на мрежи са единствените крайни клиенти, които не получиха компенсация от 110 лева за мегаватчас. Това компрометира мярката, превръщайки я в държавна помощ за целева група и нарушавайки пазарните принципи за равнопоставеност.
В ефира на БТВ вчера председателят на надзорния съвет на ЧЕЗ Асен Христов прогнозира, че няма да има намаляване на подаването на ток заради наложения мораториум върху цените на електричеството, но качеството на услугата ще се влоши, тъй като започваме да ограничаваме разходи и ще намаляваме инвестициите си в системата, а това означава повече аварии. „Утре ако трябва да платим на някоя фирма за смяна на стълбове, ние ще й забавим плащането".
По думите му, ако през следващата седмица държавата не намери начин да компенсира енергоразпределителните дружества, те няма да издържат при наложения мораториум върху цената на тока. Христов обясни и какво представлява електроенергийната система в България.
"Производители, потребители, а по средата на системата са доставчиците. По веригата е прието, че губим 7.5% от купения ток, в момента го купуваме между 500 и 600 лв. на мегаватчас, а ни го плащат 130 лв. Такъв е законът. Веднъж годишно КЕВР, обикновено на 1 юли, вдига леко цените и ние компенсираме загубите от миналата година", поясни той.
Христов подчерта, че в момента загубите на електроразпределителните дружества и енергийния системен оператор са 250 млн. лв., от които 70 млн. лв. са само за ЧЕЗ.
Последвайте ни
6 Коментара: