Той има зад гърба си около 50 години кариера през трите национални телевизии, бил е Мистър "Панорама", шеф на новини в "Нова телевизия", правил е и забавно предаване. Сега е сътрудник в Комисията по култура и медии в Народното събрание, чийто председател е Тошко Йорданов.

Една от първите заявки бе промяната в медийния закон

"В комисията се занимавам с дейности, с които помагам на председателя и заместниците му. Желателно е това, което постигнем там с обсъждания, да го направим така, че проектът за промяна в медийния закон да бъде приет от всички", това каза в ефира на „На Фокус” журналистът Иван Гарелов.

Журналистът отбеляза, че от 2000 година се занимава с идеята за промяна в закона. В работата си сега по този проект той смята, че може да бъде полезен с опита и знанията си.

Според него българските медии са купени и трябва да има достатъчно информация за истинските им собственици.

"Трябва да се започне от корена, от началото. Собствеността да бъде явна, заплащането на обществените медии да е ясно. Всички си правят оглушки за въпроса от колко пари се нуждаят обществените медии. Правилно е държавната телевизия да не прави частна реклама, ако е финансирана от държавата", отбеляза Гарелов.

Също така за него трябва да е ясна ролята на големите външни продуценти.

"Ние много им отворихме вратата в началото, те започнаха да определят играта не само в телевизията, но и на партиите. Това се превръща в огнище на корупция", смята журналистът.

 Относно СЕМ, Иван Гарелов смята, че в този си вид е безполезен.

"Членовете трябва да бъдат издигани от професионални, културни, религиозни институции. Те не бива да служат на партии и политически интереси", категоричен е той.

Иван Гарелов анонсира и предстоящото излизане на книгата си "Писма до Маргарита", в която иска да кажа някои неща, които са по-интимни, съкровени, неща, които могат да се споделят с приятел, но засега Маргарита остава в тайна.

Той предвижда излизането на творбата за 24 май.