Ген. Тодор Бояджиев посочи как трябва да се реагира на думите на Ердоган и кой има интерес от убийството на Скрипал
„Не става дума за териториални претенции. Трябва да развиваме добри отношения със съседите. Но не за сметка на премълчаване на историята“, подчерта той.
Ген. Бояджиев коментира и отговора на българското външно министерство, като посочи, че според него той не е достатъчен. „Той е верен, той е международно правно издържан. Никой не иска преразглеждане на границите“, каза той.
Генералът обърна внимание върху интересен факт: „На 26 март чакаме Ердоган в България, да се срещне с „началниците“ от Брюксел. На Деня на Тракия. Това е денят, в който пада Одринската крепост“.
Освен това, преди година президентът Румен Рамен е обещал, че тази година денят ще се чества тържествено под негов патронаж. „Като истински българин“ той ще бъде на честването и ще произнесе реч. Затова не бива да се критикува, че няма да бъде във Варна при Ердоган. От друга страна, Бояджиев смята, че е редно на този ден Бойко Борисов да спомене тракийските българи, макар че не смята, че това ще се случи.
Бившият разузнавач коментира и смъртта на Сергей Скрипал и дъщеря му, които починаха от отравяне във Великобритания. Той припомни, че Англия не е отричала, че той е техен агент. Правителствот му подарило къща за 350 000 паунда, „за заслугите му към Великобротания“. Осъден е на 15 години затвор, като на петата година с указ на руския президент той е помилван и му е разрешено да се засели във Великобритания. Семейството му никога не е имало проблеми с пътувания в Русия.
По думите на генерала, от гледна точка на Русия е „абсолюто излишно“ убиването на Скрипал. Според него обвинението от страна на британския премиер Тереза Мей е „идеологичсеки мотивирано, а не същностно мотивирано“.
„Една Украйна има ли интерес натискът върху Русия непрекъснато да се усилва, санкциите да се увеличават, Путин да се критикува, Русия да се критикува?“, попита той.
Химическият агент „новичок“ е средство създадено в научните институци на КГБ и на военните през 70-те години, обясни той. „Има го в Киев и в Узбекистан. До него са имали достъп много – не само КГБ, което е останало, а бившото КГБ. А там има много противници на Путин“, заяви Бояджиев.
Последвайте ни
0 Коментара: