220 000 лева похарчи служебното правителство на Огнян Герджиков за организирането на Международния пресцентър в БТА, който обаче не беше уважен от нито една от партиите в изборната нощ. Залата за пресконференции в държавната агенция остана празна и пуста на 26 март, тъй като лидерите на ГЕРБ, БСП и ДПС поканиха медиите в централите си, за да коментират първите резултати от проведените вчера извънредни парламентарни избори.
В БТА не се появиха дори и представители на по-малките партии, които влизат в новия парламент.
 
11 партии са били акредитирани за участие, но там имаше само журналисти.
 
В изборната нощ, част от националните телевизии показаха празната зала и малката групичка журналисти, която до 21 часа се чудеше дали въобще ще има пресконференции на партиите. Половин час по-късно, операторите набързо прибраха техниката си от БТА и част от тях се отправиха към централите на ГЕРБ, БСП и ДПС, където се очакваха първите коментари на изборните резултати. Така бяха похарчени 220 000 лева, отпуснати с постановление на правителството, за изборна нощ, която не се състоя. Това бяха първите избори от началото на демокрацията, в които нямаше пресконференции на победители и победени. Избирателите нямаха възможност да чуят лидерите на партиите, а журналистите нямаха възможност да зададат въпросите си.
 
От Министерски съвет заявиха пред Епицентър.бг, че причината на тези избори да няма Международен пресцентър в НДК е ремонтът на двореца заради предстоящото българско председателство на Европейския съюз. Официалното версия обаче не издържа, тъй като зала 3 на НДК е свободна и не се ремонтира – в края на миналата седмица тя бе използвана от ГЕРБ за закриване на предизборната кампания в София.
 
За да коментират официално комичния провал на изборната нощ, от БТА поискаха въпроси на електронна поща, на които щели да отговарят "в най-скоро време". Оказа се, че държавната агенция си има и пиар – това е Пепа Витанова, която заемаше същата длъжност в закритото Министерство на инвестиционното проектиране.

Външният министър предлага БТА да организира изборната нощ, Герджиков се съгласява
Министърът на външните работи Ради Найденов предлага на служебния премиер Огнян Герджиков БТА организира Международния пресцентър. Това става на заседанието на служебното правителство на 8 февруари. Найденов настоява държавната агенция да получи държавните пари, които до момента получава Министерство на външните за организиране на изборната нощ. Лично моето мнение, което имах възможност предварително да споделя и пред премиера, е, че в повечето страни в Европейския съюз такъв тип пресцентрове не се организират от държавата, казва служебният министър.

Публикуване дискусията между Ради Найденов, Огнян Герджиков и Кирил Ананиев:
 
Ради Найденов: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, по отношение на план-сметката за организиране и провеждане на изборите бих искал да апелирам за това предвидените средства за организиране на международен пресцентър да не бъдат адресирани към Министерството на външните работи, а към Българската телеграфна агенция (БТА).
 
Досега практиката в страната е, че или БТА или Министерството на външните работи организират този пресцентър. Спецификата на работата е повече свързана с БТА. Минимално е числото на журналисти, работещи за чужди медии, обикновено това са български журналисти, пишещи за тях. Тоест, външно министерство няма пряко отношение към дейността на журналистите при организирането на този център. Наред с това, тази година ние ще имаме допълнителни затруднения във връзка с въвеждането на машинното гласуване, както и голяма част от колегите във Външно министерство са ангажирани с подготовката на председателството.
 
Апелирам за това ваше разбиране, ако прецените за целесъобразно – тези средства да бъдат предназначени за БТА, които традиционно организират пресцентъра. Лично моето мнение, което имах възможност предварително да споделя и пред премиера, е, че в повечето страни в Европейския съюз такъв тип пресцентрове не се организират от държавата. Обичайно в клубовете или централите, както ние ги наричаме, на партиите се правят тези събития в очакване на резултатите от изборите. Журналистите имат пряко контакти с ръководството, с членове на партиите, с техни привърженици, взимат интервюта от тях, правят се коментари по отношение на политиките на партиите и дори гражданското общество получава по-пълна дефинирана информация какви са програмите на партиите в изборите. Апелът ми е да разгледаме тази възможност за адресиране на тези средства към Българската телеграфна агенция, която професионално има ангажимент към подобни събития.Благодаря ви.
 
Огнян Герджиков: Благодаря на господин Найденов. Ще вземете ли отношение, министър Ананиев?
 
Кирил Ананиев: Да, господин министър-председател. Наистина, практиката в миналото е разнородна. Първоначално БТА организираше международния пресцентър. След това се взе решение, че Министерството на външните работи, като орган на правителството, е по-редно да организира този международен център. Това е въпрос на политическо решение. Ако решим, че ще бъде в Министерството на външните работи, ще остане тази план-сметка, както е сега одобрена. Ако се реши да мине към БТА, може би ще трябва ние да направим разчета точно колко е за пресцентъра. Може би, когато внасяме конкретната сума, свързана с машинното гласуване, когато изменяме Постановление №31, тогава да нанесем и тази промяна. Но в крайна сметка това е въпрос на политическо решение, а не на финансови средства.
 
Огнян Герджиков:
 Благодаря. Бих изразил моето отношение по въпроса. Аз подкрепям това, което изтъкна министър Ради Найденов. Смятам, че това е разумното, това е европейското и ние трябва наистина да го направим точно по този начин. Не знам другите колеги как смятате, но аз лично го подкрепям. Има ли някой, който да е против? Няма. Така приемаме, господин Найденов. Иначе приемаме постановлението за план-сметката с възможността евентуално, ако се наложи, корекция. Благодаря ви.

Източник: Епицентър