Всяко вдигане на пенсията ще ни ангажира с разхождане между НОИ и банката, ако ползваме безплатната платежна сметка за основни операции, която кредитните институции бяха задължени да предлагат на клиентите си от септември м.г.

Сметката без такси за обслужване, ако получаваме по нея само пенсии или заплати, социални помощи и обезщетения, както и стипендии, бе въведена преди точно четири месеца. Бюрократичните спънки покрай функционирането й обаче продължават и до днес, въпреки че за тези проблеми алармира още в началото и омбудсманът, пише „Телеграф“.

За да си открием такава безплатна сметка, трябва да предоставим бележка от съответната институция за размера на сумите, които ще получаваме по нея. Така например пенсионерът трябва да предостави на банката документ от НОИ за размера на пенсията, която осигурителният институт ще му превежда.

При всяко индексиране на парите за старост възрастният човек отново ще трябва да ходи до НОИ, да взима нов документ с актуалната сума, която ще му бъде плащана, и да го носи в банката, обясниха служители от голяма кредитна институция.

По същия начин ще се разкарваме и ако получаваме някое от другите видове плащания – трудово възнаграждение, помощи и обезщетения или стипендии.

Друг голям минус е, че за да ползва този продукт, банките изискват човек да няма никакви други сметки, дори спестовни, в която и да е кредитна институция в България. При подаване на документите за откриване на безплатна сметка за основни операции те правят проверка по служебен път дали някъде имаме друга сметка.

Ако имаме такава, клиентът ще трябва да я закрие. Това обаче означава човекът да изтегли и парите си от нея и да ги държи вкъщи, посочиха още служителите.

Този проблем е на път донякъде да се реши, ако бъдат приети окончателно промените в Закона за платежните услуги и платежни системи, предложени от Министерския съвет. Измененията, гласувани вече на първо четене от водещата комисия, ще дадат възможност на клиента да има още една друга сметка, различна от тази за основни операции.

Съгласно изискванията таксите по тази сметка трябва да са по-ниски едновременно от средния размер на таксите, събирани от банките в страната за съответните услуги по разплащателни сметки, изчисляван от БНБ за предходната календарна година; най-ниския размер на таксите, която съответната банка прилага по своята тарифа.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук