Гореща вест за съдебната сага на ген. Шивиков
Той осъди прокуратурата за солено обезщетение, заради "драмата" с одеалата
Бившият командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Димитър Шивиков осъди прокуратурата заради редицата обвинения, които в последствие бяха свалени с оневинителни присъди. Съдебната сага продължи 6 години и премина през всички инстанции, уточнява Trafficnews.
Обвинението срещу Шивиков беше свързано с одеяла, якета, панталони, зимни комплекти, спортни екипи и други консумативи, които били предоставени на всеки контингент и трябвало да бъдат раздадени като безвъзмездна помощ за местното население.
В края на мисията част от това имущество е останало нераздадено и е върнато в България, като именно заради него Шивиков е обвинен в присвояване.
По делото обаче е установено, че за тези нераздадени детски дрехи и одеяла, у военнослужещите възникнала идея да ги пренесат в България и да ги дарят на деца от домове за сираци, които участвали в изпращането на контингента в Афганистан.
Идеята била докладвана на Шивиков, той се съгласил, но наредил това да бъде обсъдено в ротата и всички приели идеята без възражения.
На 24 август 2010 г. на летището в Пловдив пристигнали 104 одеяла с емблемата на ИСАФ, 87 зимни комплекта – яке с панталон, ръкавици, шал и шапка на ИСАФ, 104 зимни якета, 135 спортни екипи с надпис Афганистан, 20 топки и 18 походни легла.
Военна полиция обаче установила нарушения и последвала проверка от Министерството на отбраната, според която е налице „нелегален внос на имущество, принадлежащо на коалиционен партньор“.
Шивиков беше обвинен, че е извършил и документно престъпление, като в описа на товара записал, че това е доставка по линия на „Гражданско-военното сътрудничество“.
Той чу присъдата „Невинен” и по още едно водено срещу него дело , а именно за о е за длъжностни престъпления, с които според обвинението е причинил имуществени вреди на Сухопътните войски за близо 44 000 лева.
Става дума за предоставено от него полево оборудване на общините в Карлово, Клисура, Калофер и на местното ловно дружество. Според обвинението Шивиков е предоставял палатки, тави, черпаци и друга посуда, за която не бил искан наем.
Военнослужещи пък били изпращани да помагат в приготвяне на храна за тържества, като генералът ги компенсирал само с почивни дни.
Едно от обвиненията беше свързано с това, че Шивиков изпратил войници да ремонтират апартамента му. След това от защитата му обясниха, че генералът е кум на единия от военните, които са помагали и това е станало в неработно време.
Шивиков беше обявен за невинен и по третото дело срещу него. В този процес, който течеше във Военния съд в Пловдив, ген. Шивиков беше обвинен, че е ощетил Командването на Сухопътните войски, като не е искал пари от общини като Карлово, Калофер и Сопот за участието на военнослужещи и Военния духов оркестър в техни исторически празници.
Второ обвинение!
Второто обвинение гласеше, че като е позволявал на войници да тренират футбол в работно време, те пропускали занятията за физическа подготовка, така не били в добра форма, от което се снижавала бойната готовност на бригадата.
Въпросните футболисти обаче станали армейски шампиони и в хода на делото се изясняваха въпроси от типа, дали, ако човек е шампион, е в добра физическа форма.
Cлeд влизaнe в cилa нa oпpaвдaтeлнaтa пpиcъдa пo oбвинeниeтo зa „oдeялaтa“, гeнepaлът пoиcĸaл oт cъдa дa мy пpиcъди пapичнa ĸoмпeнcaция зa пpeтъpпeнитe нeимyщecтвeни вpeди oт нeзaĸoннoтo oбвинeниe зa пpecтъплeниe, ĸoeтo нe e извъpшил.
Той е подал жалба до Окръжен съд и е пpeтeндиpaл за oбeзщeтeниe в paзмep нa 120 000 лв. В мотивите си е изложил фактите, че тoвa дeлo e cпpялo cлyжeбнaтa мy ĸapиepa, нaлaгaни ca мy мepĸи зa пpoцecyaлнa пpинyдa, бил мy oтнeт дocтъпa дo ĸлacифициpa инфopмaция, ĸoeтo дoвeлo дo oбeĸтивнa нeвъзмoжнocт дa изпълнявa cлyжeбнитe cи зaдължeния и peзyлтaт бил пpинyдeн дa пoдaдe paпopт зa нaпycĸaнe.
Дeлoтo oтĸлючилo зaxapeн диaбeт, пoлyчил пocттpaвмaтичнo cтpecoвo paзcтpoйcтвo, a влoшeнoтo мy пcиxичecĸo и физичecĸo здpaвocлoвнo cъcтoяниe, дoвeлo дo нeгaтивнитe пocлeдици и в личeн плaн.
В крайна сметка Окръжен съд е уважил искането му, но от части. На първа инстанция Прокуратурата е била осъдена да заплати обезщетение на Шивиков в размер на 50 бона.
Недоволни от присъдата на магистратите, и прокуратурата и генерал Шивиков са подали жалби до Апелативен съд. И пред по-висшата инстанция, бившият командир е настоял за обезщетение в размер на 120 хиляди лева, но и е претендирал за законова лихва от още близо 40 000. Или общия размер на иска е бил 160 хиляди лева.
От страна на прокуратурата обаче се е искало за намаляване размера на присъденото обезщетение.
Отново пред магистратите генерал Димитър Шивиков представил пълната си биография и заслугите си като ръководител на Стрямската механизирана бригада.
Освен това посочил, че заради делата бил подложен на изключителен стрес в продължение на около пет години, той се притеснявал да не бъде осъден, процесът бил отразяван в медиите и станал достояние на широк кръг адресати, отключило се заболяване захарен диабет, получил посттравматично стресово разстройство с промяна на емоционалния баланс и изразена депресивна симптоматика, честа смяна на настроението и повишена раздразнителност, нарушени били социалната му регулации и липса на потребност от социални контакти, имал нарушение на съня – трудно заспиване, наличие на кошмари, бил уронен престижът и доброто му име в обществото, сред колеги, семейство и приятели, отчуждил се от своите близки и приятели.
По време на делото в Апелативен съд са били представени две експертизи и изслушани експерите. И двамата са потвърдили, че именно заради водените дела срещу Шивиков, той е получил психически травми и е отключил диабет.
Двама свидетели също са потвърдили за здравословните и емоционалните последици от процеса.
В крайна сметка и Апелативен съд са потвърдили, че потърпевш от обвиненията е генерал Шивиков и са му присъдили обезщетение. Нещо повече – магистратите са увеличили размера на паричната компенсация от 50 на 80 хиляди лева. В тази сума са присъдени и адвокатското възнаграждение.
Последвайте ни
2 Коментара: