Столична община планира изграждането на нов квартал между ж.к. "Младост" и квартал" Горубляне", този терен момента е зелен клин на София, през който преминават две реки. Четири детски градини, училище, църква, велоалея, много зелени пространства и ниско строителство, с изградени улици и булеварди. Така може би ще изглежда новия квартал, който в началото са наричали „експериментален“. Тази седмица беше обсъден проекта за план за регулация и застрояване на терена.

Територията между квартал Горубляне, промишлената зона и парка между Младост и Горубляне е била предвидена за застрояване отдавна, каза за БНР архитект Георги Митрев. Наричали са квартала експериментален. В момента територията не е застроена, посочва той и разказва как ще изглежда новия квартал:

"Това е територия предвидена по ОУП за жилищно строителство и не се засягат съществуващите сега зелени площи и паркове. Предвиждат се дори нови територии за озеленяване, както и прилежатта инфраструтура. Освен това този ккартал ще е с нискоетажни сгради", поясни още Митрев.

Жителите на Горубляне, които не веднъж са организирали протести срещу управлението на София, с искане за оставка на кмета на града, в случая напълно подкрепят проекта.

"Това е много добре разработен ПУП, всичко е предвидено за хората, участвали са дори архитекти от САЩ, ние си дадохме земята и не съжаляваме, защото всичко е предвидено", поясниха хората.

"Започнаха да ни обграждат строежи от всякъде", коментира пред БНР Христо Илиев - от Спаси София.

"Въздухът ще се замърси още, още трафик и улици, още запечатване на почвата, това ще засили неравномерното
разрастваме на града - той трябва да се разраства на север, а не на юг", каза още Илиев.

Илиев се опасява, че ще се създаде поредното панелно гето, без едновременно с това да се създаде необходимата инфраструктура. И счита, че блоковете няма да са ниско строителство, както се обещава.

От инициативния комитет Горубляне не са съгласни и заявиха, че от "Спаси София" заблуждават общественността и това е поредната манипулация. Защото проектът е изцяло съобразен и със зони за зелени територии, а свободни площи в "Младост" има.

"Смятам, че всяка една територия, която има потенциал, е добре той да бъде използван. И дори кв. "Младост" се изостава от изграждането на паркове, които могат да се изградят, а територия има", коментира пред БНР и кметът на район Младост  - архитект Стефан Стефанов.

Следващото обществено обсъждане ще бъде на 12 януари. До тогава могат да се изпращат становища и препоръки до администрацията в "Младост" и до главния архитект на София Здравко Здравков. Тук става дума за територия между двата квартала, която е оставена като "зелен клин", за да може да навлиза свеж въздух от Витоша и това не е случайно", коментира в "Хоризонт до обед" Воислав Тодоров, член на няколко инициативни комитета, които работят за запазване на зелените площи в Младост, бивш общински съветник.

"По ОУП на София предвижда строителство там. Става дума за около 350 нови жилищни сгради, 50 обществени и 50 производсвени, тоест цял един кватал.

А територията, която беше определена за Източен парк, планът за нея спря, а се придвижва напред само планът за нов квартал. В даден момент може територията за парка за бъде "захапана" от бъдещия кваратал", смята Тодоров.
Източният парк като територия в момента обаче е реституиран и е частна собственост и хората желаят да си строят жилища, отговори на въпрос Воислав Тодоров.

Според Воислав Тодоров общият общественият интерес не е защитен с новия кваратл. А планът за новия квартал не е законен:

"Така че, включете се като граждани в общественото обсъждане, напишете становище, за да запазим зелените площи и чистия въздух в тези квартали", каза още Тодоров.