Президентът Румен Радев скорострелно е подписал указ за назначаването на новоизбрания от Висшия съдебен съвет (ВСС) председател на Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова. Очаква се документът да бъде публикуван в брой 5 на „Държавен вестник“ във вторник.

Държавният глава по Конституция е този, който на практика завършва процедурата по избор на т.нар. „трима големи“ в съдебната система – председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд (ВАС) и главния прокурор. В настоящия случай обаче буди сериозна изненада факта, че Захарова бе избрана от ВСС за поста преди едва 3 дни, а обстоятелствата около нейната номинация и изслушване вече бяха коментирани в юридическата гилдия като сходни с тези, при които преди две години бе избран главният прокурор Иван Гешев. За неговото утвърждаване обаче държавният глава не подписа указа от първия път, а върна избора на кадровия орган, понеже в процедурата имало само един кандидат, припомня "Труд".

В случая със Захарова тя отново бе единствен кандидат, но за разлика от избора на Гешев, тук процедурата не бе определена като „състезание с един кон“. Така се оказва, че президентът Радев по неясни причини изключително много бърза да назначи единият или „единствен кон“ в състезанието за председател на ВКС, разграничавайки се от собственото си мнение отпреди две години, а именно: участието само на един кандидат в подобен избор отнема неговата състезателност, поставя под съмнение легитимността и обективността му.

Дотук всъщност това е третият избор на един от „тримата големи“, който настоящият състав на ВСС прави. По-рано, освен Гешев, предходните кадровици избраха и председателя на ВАС Георги Чолаков. Въпреки неговите безспорни качества като юрист и огромната подкрепа от негови колеги, Радев отказа да издаде указ, с мотив, че Чолаков е бил избран в края на мандата на предходния съдебен съвет. Това наложи повторен избор на Чолаков, този път от настоящия състав на кадровия орган.

В този ред на мисли изглежда изключително странно, първо – защо сега президентът не вижда в процедурата „състезание с един кон“, а и второ – защо се налага цялото това бързане по издаването и обнародването на указа. Още повече, че мандатът на действащия председател на ВКС Лозан Панов изтича след цели четири седмици. Да не би да се готви назначение на политически зависимия Панов на нов пост в държавата? Например – начело на КПКОНПИ.

В предизборната кампания Кирил Петков лансираше Панов като политически кандидат на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, разбирай на олигархичния кръг „Капитал“, за главен прокурор. Но понеже, не е лесно това да се случи на този етап, то Панов спокойно може да бъде пробутан за председател на антикорупционната комисия до предстоящото й разделяне на два органа. След което, Панов ще остане начело на единия.
Не трябва да се забравя, че зад избора на съдия Галина Захова застанаха единствено собствените й колеги от върховния съд, с които тя от години работи кабинет до кабинет.

Подкрепиха я, при това с ултиматум към ВСС, че ако изборът не бъде точно този, то ще бъдат предприети „последващи действия“, и от политизирания Съюз на съдиите в България.
Двойните стандарти, които и този път демонстрира Румен Радев, не говори добре за неговата роля на обединител, от която изглежда отдавна се е отказал и която ще отсъства от „Дондуков“ 2 и в идните пет години.