Наредба Н-18 е много дискусионна, много огнена тема, имаше 2 основни въпроса за разрешаване. НАП реши да регулира отношения, които не са регулирани от 20 години. Проблемът е, че софтуерите, които се ползват в търговските обекти, особено в ресторанти и заведения в туризма, бе използвам поравно както за улеснения на бизнеса, така и за укриване на данъци, което НАП реши да регулира. Това разясни в "Беновска пита" говорителят на НАП Росен Бъчваров за отложеното до 1 август влизане в сила на наредба Н-18.
 
"Покрай това две големи групи, които са индустриалният бизнес и онлайн търговията, попаднаха в наредба на Н-18. И тези две групи имаха доста сериозни трудности по прилагането на този модел. Сега сме в нова фаза, в която наредбата да намери консенсус", отбеляза Бъчваров.
 
Той припомни, че при среща с големите "ритейлъри" (големите търговски вериги) миналата седмица, се родил компромисен вариант.

"Там бяха две важни решения: че съществуващият 24-часов срок за евентуални повреди сега ще бъде удължен на 72 часа, и вторият, т. нар. авариен режим, който със заповед на шефа на НАП и министъра на финансите в извънредни ситуации, бедствия, аварии, всички фискални устройства да не прекратяват работа", каза Росен Бъчваров. 
 
"Отчитаме спецификата на бизнеса, дали са 24 или 72 часа, не е чак толкова важно. Това е един технологичен срок - ако се счупи нещо в тази верига, то трябва да се поправи и понякога 24 часа да не са достатъчни. И вече имаме консенсус в тази насока", отбеляза говорителят на НАП.
 
По думите му НАП и бизнесът не водят пазарлъци. "В общи линии интересът на държавата и на бизнеса е един и същ - бизнесът не харесва нелоялната конкуренция, интересът е доста общ, имаме няколко технически детайла за разрешаване, сега имаме ясното убеждение къде са проблемите, по-сговорчива е НАП, което е сравнително добра новина", посочи Росен Бъчваров.
 
Говорителят на НАП призна, че покрай дискусията за въвеждането на Н-18 "децибелите се вдигнаха и по тази тема - на фискалната бележка трябва достатъчно ясно да пише каква услуга се извършва". "Това е близо 20-годишно изискване какво да пише на касовата бележка - дали да е фризьорска услуга или дали да е гел. Преди година година и нещо касовите апарати бяха модифицирани", припомни Росен Бъчваров.
 
Запитан от водещата Илиана Беновска какво прави НАП с имотите, задълженията и запорите на олигарсите, говорителят на НАП отговори кратко: "Тази вечер няма новини по отношение на олигарсите, не разполагам с данни през призмата на т. нар. олигарси".
 
Росен Бъчваров обясни, че заради повишаването на сигурността на НАП срещу хакерски атаки, в момента "цялата инфраструктура на НАП буквално се работи на бял лист, всичко се променя, всичко се изгражда отначало".

"Един доста скъп проект, но в резултат на цялата тази реконструкция сега се надгражда сигурността. И от утре трябва да имате последната версия браузър - най-старите, например ХР, не могат да работят с последни версии. Постепенно се повишава сигурността", увери Росен Бъчваров.