Доц. д-р Христо Бозов Христо Бозов е един от деветимата претенденти, които се борят за овакантения кметски стол на Кирил Йорданов. Издигнат от Инициативен комитет като независим кандидат за кмет, той бе подкрепен от широк спектър политически партии и граждански организации. Доц. Бозов, който за повечето варненци е безспорно доказан авторитет, бе заместник на бившия градоначалник Йорданов от 2008 г. с ресори здравеопазване, социални дейности и жилищна политика. От 2001 до 2008 г. 53-годишният лекар е бил директор на варненската Военноморска болница. След оставката на Йорданов, на 27 мар т.г. Христо Бозов беше избран от общинския съвет във Варна, за временно изпълняващ длъжността кмет на града до провеждането на частични избори през лятото на тази година. Подкрепата на 16 партии, 23 неправителствени организации, голяма част от протестиращите, както и на редица граждани, дават на Христо Бозов огромен шанс да пребори своите опоненти. На финалната права на кметската предизборна кампания независимият кандидат коментира пред БЛИЦ водената до сега битка за управлението на Варна, как смята да постигне победа над своите опоненти и как, ако варненци му гласуват доверие смята да управлява морската столица на България.
• Обяснявам си го със страх от страна на моите опоненти. Кандидат-кметовете по-скоро би трябвало да сме си взели поука и да имаме съзнанието с какъв ангажимент заставаме пред варненци. За съжаление обаче кампанията не протича в състезание на програми и идеи, а се борави с механизмите на черния пиар. Това според мен не върши работа! Трябва съзидание и всеотдайност.
Варненци не могат да бъдат заблудени с нечистоплътни манипулации!
• Не смятате ли да отговорите по някакъв начин на тези атаки?
• Ако започна да предприемам някакви действия, то трябва да вляза в тона на тези, от които те произлизат. А аз не желая да го правя, защото това ще отнеме от енергията ми, която искам да изразходвам за конструктивни неща. Моята кампания е изцяло позитивна и ще продължаваме така – срещи и разговори с хората, за да видим къде са проблемите и как бързо да ги решим, когато започнем да работим след изборите.
• Кой всъщност започна тази компроматна война?
• Ясни са ми много добре хората, но по никакъв начин нямам намерение, нито да ги коментирам, нито да действам по техния начин. Моят стил на водене на кампания е градивния и позитивния. Доказал съм се през годините като авторитет и хората много добре знаят, че всичко, което им се поднася от мои недоброжелатели е инсинуация, фалшификация и манипулация.
• Във Вашите послания към варненци най-често споменаваните думи са прозрачност и граждански контрол. Как на практика може да се реализира това?
• Много лесно. Как е постигната например непрозрачността? Прави се всичко по неправилния начин. Ако искаме обаче нормално, гражданско общество, трябват открити и прозрачни процедури.
Местното самоуправление е функция на общността.
То решава проблемите на гражданите и на средата, в която те живеят. Затова най-лесно е да чуваме гражданите от какво се нуждаят и това да е дневния ред на кмета...
• Вие обещавате да върнете блясъка на морската столица, но как смятате да го постигнете?
• Това, за което говорите, е основният смисъл на моя ангажимент към варненци. За мен техният просперитет и този на Варна, е кауза! Искам морската ни столица да бъде чист град, с модерна инфраструктура, в която всеки детайл е важен. Желанието ми е максимално да задоволим потребностите на гражданите ни - за удобен транспорт, детски градини, спортни площадки, училища, медицинско обслужване и т. н.
• Доста време бяхте част от екипа на предишния кмет Кирил Йорданов. Как ще убедите хората, че не сте част от статуквото, срещу което се противопоставиха повечето варненци и над 50 000 души излязоха по улиците по време на февруарските протести?
• За краткото време, в което временно изпълнявах длъжността кмет на Варна, показах на практика как могат да се случват нещата. След това голяма част от протестиращите застанаха зад мен и ме подтикнаха да се кандидатирам за кмет. Т. е. - те
не ме възприемат като част от статуквото, а точно обратното – като негов противовес!
• Ще направите ли ревизия на управлението на Кирил Йорданов?
• Това е задължително! Преди да започне човек каквото и да било трябва да знае върху какво стъпва.
• Обещавате поне по един асфалтиран булевард всяка година, решаване на проблема с места в детските градини. Нов приют за кучетата. Програмата ви наистина е доста амбициозна. Откъде обаче ще дойдат парите, за да я реализирате и ще ви стигне ли половин кметски мандат?
• Изключително важно е да се подобри инфраструктурата и освен булеварди, да се ремонтират и тротоарите във Варна. Нужно е да се погрижим и за малките улички в кварталите, също така да се рехабилитират междублоковите пространства и въобще цялостната инфраструктура. Важно е това да се направи възможно в най-скоро време и съм сигурен, че за това може да се намерят средства, стига да има
строг контрол и прозрачност при разходването на всеки общински лев.
Именно този контрол аз обещавам на хората. Ще извърша и ще продължа с политиката, която започнах докато бях временно изпълняващ длъжността кмет на Варна - изнасянето в интернет на всички количествено стойностни сметки и договори касаещи ремонтите.
• Друга, особено важна и ревностна тема за варненци, е Морската градина. Как ще я опазите от големите апетити тя да бъде застроена?
• Мисля, че вече показах воля в това отношение. Фактът в тази насока е разпореденото преди месец и половина от мен спиране на строителството на къщата, която се строеше пред делфинариума. Искам обаче също така да приканя гражданите активно да се включат в обсъждането на новите паркоустройствени планове, които предстоят да се приемат за Морската градина и Аспаруховия парк.
• А какво предвиждате в данъчната политика? Ще вдигнете ли такса смет и данък сгради?
• Напротив, те ще останат същите. Даже в някои райони на Варна инициирах намаляването на данъците. Това се случи през март, след като имах среща с жители на „Чайка” и други населени места на Варна. По отношение на такса смет може и да има някаква промяна, но това ще стане само след обществено обсъждане, защото при срещите ми по време на предизборната ми кампания, установих, че има варненци, които искат такса смет вече да се събира не на квадратен метър жилища площ, а на член на семейството. Но, както вече подчертах - нужно е обществено обсъждане на този въпрос.
• Знае се, че вие имате подкрепата на над 20 граждански организации, 16 политически партии, сред които и БСП. Завъртяха се обаче и спекулации от ваши опоненти, които казват, че ви подкрепят и ДПС...
• Аз съм независим кандидат и то издигнат с подкрепата на гражданското общество. Както споменахте – подкрепят ме много граждански организации и партии. От спектъра на политическите партии има и леви, десни, от центъра, включително има и патриотични организации като ВМРО-НИЕ. Получих също така доверието и на екологични организации като Партия на Зелените, Зелената партия. Въобще радвам се на един широк кръг от партийна и гражданска подкрепа. Специално
ДПС обаче не са обявили подкрепа за мен, даже заявка не е имало за подобно нещо.
• Една управленска програма трудно би се реализирала без подкрепата на общинския съвет. Как ще работите с общинските съветници, които веднъж вече ви уволниха неправомерно?
• Кметът е изключително зависим от общинския съвет, защото все пак той е един оперативен орган, а законодателният е общинският съвет. Когато представям на общественото внимание всички свои управленски проекти и намерения, а стане така, че общинският съвет ги блокира, ще създам механизми варненци да имат ролята на пряк арбитър. Моята идея е за създаването на граждански консултативен комитет, който да бъде мост между администрацията, гражданите и общинския съвет. И когато има проблеми при решаването на въпросите, гражданите пряко да участват във вземането на решенията. Варненци показаха, че са този арбитър, както и последна инстанция при вземането на решението - кой и как да стопанисва града.
Орлин Филиповски
(Използвани са и въпроси на други медии)