Covid-19 разви типа S и по-агресивния L. Това каза в интервю за "Монитор" вирусологът акад. Ангел Гълъбов. 

- Акад. Гълъбов, американски вирусолог направи изненадващото съобщение, че Covid-19 има не два-три дни преживяемост върху предмети и повърхности, а цяла седмица. С какво той е по-различен от останалите, та нали и неговата обвивка е от белтъчини и протеини, които би следвало да се разграждат извън гостоприемник?
- По принцип би следвало да е възможно. Такова нещо при ТОРС, с който новият коронавирус е много сходен, не беше открито. Въпрос на експеримент. Американецът вероятно разполага със собствени тествания.

Коронавирусът обаче не е много устойчив при обработка с дезинфектанти, но и с киселини, дори те да са слаби. Все пак необходими са още потвърждения за устойчивостта му, затова да запазим спокойствие и да не се предоверяваме на 100%.
Още по темата:

- Слаба киселина, дори оцет, може ли да го убие?
- Да, той е податлив. В стомаха на човек също се съдържат слаби киселини, което в случая е добре. Като цяло много малък дял от коронавирусите досега даваха голяма заболеваемост. Със сигурност засега знаем, че той има свойството да се предава и от човек на човек с много бързи темпове, с което превъзхожда голяма част от познатите на науката вируси.

Нещо повече, той има много дълъг инкубационен период, което е много коварно, тъй като човек с клинична картина здрав може да е заразен и да инфектира други, без да знае. Нагледен пример е Италия, където здравните власти все още не могат да намерят нулевия носител на коронавируса.

- Колко е инкубационният му период?
- Коронавирусът, причиняващ Covid-19, има инкубационен период от два до четиринадесет дни, твърде дълъг и плашещ. При грипа, независимо дали е от тип А или В, той е два, максимум три дни.

- Американските власти поставят под 10-дневна карантина банкнотите, идващи от Китай. Има ли опасност от заразяване чрез предмети, които идват от тази страна, например поръчани стоки онлайн?
- За банкнотите трябва да се внимава. За дезинфекция те се облъчват с гама лъчи. По отношение на предметите, противно на това, няма обявена официално такава опасност. Смята се, че предметите от Китай са безопасни.

- Защо? Каква е логиката?
- Не можем да се основаваме само на това, което е казал американецът.

- Китайци, които бяха обявени за излекувани, скоро след това отново влязоха в болница със същата диагноза. Възможно ли е Covid-19 да мутира бързо, да създава нови щамове за кратко време, към които човешкият организъм няма имунитет?
- Най-напред трябва да се знае следното: той се разпространява от два типа L и S. Смята се, че Тип L е по-новият, който е и по-агресивен и по-болестотворен, произлязъл е от S, който е първоначалният, базовият. S e дошъл непосредствено от източника, за който се смята, че са прилепи, предаден е на посредник люспести и южнокитайска кобра, смятана за деликатес.

Оттам той отива при човека, където впоследствие се трансформира в L. Точно срещу него е насочена супресията от мерки. Благодарение на тях се смята, че към момента той отстъпва и започва да доминира по-слабият вариант S.

- Но възможно ли е коронавирусът да мутира?
- Колкото до хората в Китай, които са изписани като излекувани, а след това отново са хоспитализирани с болестта, мога да кажа, че не е много ясна имунната защита на организма след преболедуване. Грипният вирус засяга не много дълбоките дихателни пътища, причинява оксидативен стрес. Така се нарича резултатът от взаимодействието на поразените от него пътища на дихателния тракт и с ударената имунна система.

При усложнение той може да удари сърцето, средното ухо, бъбреците и жлезите с вътрешна секреция, както и язви на стомаха. В кръвта обаче няма вирусни частици. За разлика от него при коронавирусът такива в кръвта има. Той има свойството да навлиза много дълбоко в дихателното дърво. Взаимодейства с рецепторите и уврежда алвеолите. Оттам идва и чувството на задух.

Китайците се опитваха да лекуват с т. нар. серумтерапия, по отношение на която мнението в световен план не е еднозначно.

- Кои са терапевтичните подходи при лечението на Covid-19?
- Освен серумтерапията, която е на четвърто място като подход, другите са с противовъзпалителни средства посредством химиотерапия, окситерапия - вкарване на кислород чрез вентилация и кортизонови препарати, които облекчават възпалението.