Клаудия Шейнбаум положи клетва и официално стана първата жена, президент на Мексико, съобщиха световните агенции в първия ден на октомври. Тя обещава да увеличи правата на жените и да гарантира, че втората по големина икономика в Латинска Америка ще остане сигурна дестинация за международни инвестиции.

Шейсет и две годишната Шейнбаум е завършила физика и беше кмет на столицата Мексико преди началото на шестгодишния й президентски мандат.

Време е за промени, настъпи времето на жените, заяви развълнувано тя и допълни: 

Аз съм майка, баба, човек на науката и вярваща жена, а от днес, по волята на мексиканския народ, съм президент

През юни Клаудия спечели президентските избори с близо 60% от гласовете под знамето на лявото управляващо Движение за национално възраждане (МОРЕНА) и неговите съюзници, припомня Франс прес. Избрана бе с близо 36 милиона гласа, най-голямата подкрепа в историята на страната. 

По време на предизборната кампания госпожа Шейнбаум бе атакувана от политическите си противници за българския си произход. Тя трябваше с документи да доказва, че е родена в Страната на ацтеките. Това обаче не променя факта, че нейните предшественици са видели белия свят в България и по-точно в Пловдив. 

Ели Леон Анави е инженер, дълги години работил в държавната администрация, а днес вицепрезидент на Организацията на евреите в България “Шалом”. Той е далечен роднина на новия мексикански президент.

-Господин Анави, откъде тръгва вашето родство с госпожа Шейнбаум?

- Основателят на семейството, от който произхождаме и тя, и аз, се казва Нисим Калев. Той има двама сина и четири дъщери. Единият от синовете е моят дядо Елиезер, роден на 3 март 1882 г. в Пловдив. А неговият брат Бохор е прадядото на новоизбраната президентка Клаудия Шейнбаум. 

На младини двамата братя основават своя банка в Пловдив

За съжаление, през 1929 г., когато започва световната финансова криза, тя фалира. Големият, първородният брат, Бохор, се установява в София и има 6 дъщери, една от които е Мелани, бабата на Клаудия. В началото на 1940 г. тя, вече омъжена, емигрира със семейството си в Париж. А когато Хитлер нахлува във френската столица, фамилията се мести в Мексико. И този клон на фамилията се установява там.

- Те всъщност са ваши братовчеди. Как научихте за тях и как успяхте да се свържете? 

- През 1969 г. като официален гост на тогавашния ЦК на БКП от Мексико пристига Енрике Сeмо. В един момент той изненадва домакините си, като им казва, че неговата майка е родена в Пловдив. И логично иска да отиде до там.

В Мексико хората носят две имена: на майката и на бащата. Така неговото име е Енрике Семо Калев. Като последното е името на майка му Мелани.

- Такива истории има повече по филмите... И все пак какво се случва в Пловдив? 

- Разбира се, гостът отива в Окръжния комитет на партията и пита за фамилията Калев. Там отварят телефонния указател и попадат на вуйчо ми Нисим Калев, виден хирург. Звънят и питат: Имате ли роднини в Мексико? Случайно телефона вдига слепият му баща и мой дядо Елиезер. Той отговаря: Да. И така установихме връзката.

Енрике Семо Калев пред родната къща на майка си в Пловдив 1969 г.

- Вие видяхте ли се с този човек?

- Разбира се. И това беше една много важна среща в моя живот

Енрике Семо се оказа много харизматична личност. Тогава беше на четиридесет години, сега трябва да е над деветдесет. Още е жив. Той е партиен функционер с много трудове и изследвания. 

- Какво си спомняте от тази среща?

- Тогава бях на 19 години. Говореха за семейството. Отидохме до къщата, където е живяла фамилията на майка му. Направихме си снимка. След неговото заминаване брат ми, доктор Бенямин Анави, продължи контакта с него чрез писма. 

- А как разбрахте за роднинството си с Клаудия Шейнбаум?

- Когато тя стана кмет на град Мексико, прочетохме в един сайт, че е племенница на Енрике Семо. Той е неин вуйчо. Това се случи през 2017 г.

- Може ли да уточним, това значи, че е ваша братовчедка?

- Роднинството ни с Клаудия върви по майчина линия. Майка ми Ивет Калев, автор на десет книги, посветени на еврейските традиции, кухня и фолклор, е втора братовчедка на нейната майка. А баба й - Мелани, е първа братовчедка с моя дядо Елиезер Калев. И това се знаеше и разказваше.

- Какво научихте после за бъдещия президент на Мексико?

- Логично беше ние, българските роднини, да следим с интерес и гордост нейното развитие. Това, което малцина знаят, е, че тя е носител на Нобелова награда за екология

Получава я в качеството си на член на екипа на бившия вицепрезидент на САЩ Ал Гор, където пише главата: “Икономика и промяна на климата”. Тя всъщност е в основата на зелената сделка, за която днес толкова се говори. 

Клаудия е завършила Колумбийския университет, защитава дисертация, има над сто публикации по проблемите на околната среда. 

Д-р Нисим Калев, Енрике Семо Калев, Ивет Анави и Ели Анави, 1969 г.

- А какво знаете за политическата й кариера?

- Тя е с леви убеждения. Членува в управляващата партия “МОРЕНА”. Работи в един от районите на столицата. После е издигната за кмет на Мексико Сити. Остава на този пост от 2017 до 2023 г., когато влиза в надпреварата и печели президентската битка.

- Според вас с кои качества тя е успяла да спечели така категорично вота на избирателите?

- Като кмет Клаудия има невероятни постижения в борбата с престъпността. Двойно намалява броя на убийствата в столицата. Изготвя програми за насърчаване образованието на децата, създава регионални центрове за култура, спорт и образование. Има успехи в решаването на транспортните проблеми на мегаполиса, в опазването на културното наследство и борбата с домашното насилие. 

- Интересен е начинът, по който четиримата синове на вашия дядо по бащина линия са поделили наследството му. Той може да послужи за пример и днес?

- Дядо ми е имал магазин за шивашки принадлежности в Пловдив. Когато умира, той остава на наследниците, а това са четиримата му сина. Баща ми е на 16 години. Тогава братята вземат соломоновското решение да не разделят магазина на четири и по този начин да го разсипят, а той да остане на двамата по-големи, а на малките да се осигурят средства за образование. Чичо ми Йосиф избира да учи стоматология във Франция, баща ми също става зъболекар, завършва в Лайпциг и специализира челюстна хирургия. В крайна сметка през годините двамата лекари преуспяват, но търговците не постигат тяхното благоденствие.

Исак ГОЗЕС