Истини и заблуди за мигрената
МИГРЕНА ИЛИ ГЛАВОБОЛИЕ?
Болките в главата са често срещани и в повечето случаи не са симптом на сериозно заболяване. Трудно обаче е да се разбере какво точно ги причинява. Пациентът може много да помогне на лекаря, като си отбелязва кога и при какви обстоятелства възниква неразположението, колко продължава то и как се развива.
Мигрената е само един от всички видове главоболие. Лечението във всеки от случаите е различно, така че няма смисъл да взимате същите хапчета като колегата ви в офиса – най-вероятно на вас те няма да помогнат.
БЪДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ КЪМ СИМПТОМИТЕ
Ако болката ви обхване бързо и внезапно, ако е много силна и е придружена със смущения в зрението и парализа, може да става дума за кръвоизлив в мозъка, възпаление или съдов проблем.
Слабото, „банално“ главоболие е най-разпространено. То не е придружено от други симптоми и отминава след приема на аспирин или парацетамол.
Продължителното главоболие може да бъде повече или по-малко силно. Страдащите често го описват като „тежест и напрежение в главата“. Обратно на обичайните опасения, то не е свързано със стойностите на кръвното налягане. Всъщност, усещането е напрежение в мускулите и нервите. Това главоболие трае цял ден. То може да е локализирано в определена част на главата и тила или да ги обхваща изцяло. Наред с обезболяващите лекарства в тези случаи са много полезни упражненията за релаксация, тъй като те отпускат мускулите на шията.
Понякога депресията е съпроводена от болки в главата, които изчезват след прием на антидепресанти, а не на обезболяващи.
Много други състояния на организма могат да бъдат придружени от главоболие: травма на черепа, остър синузит и т.н.
ИСТИНСКАТА МИГРЕНА НЕВИНАГИ Е ЯСНО РАЗГРАНИЧИМА
Освен това тя се проявява в няколко разновидности. Ето защо самите лекари понякога не могат да бъдат напълно сигурни в диагностиката. Важна отличителна черта на мигрената са повтарящите се кризи, които траят от няколко часа до няколко дни. Между тях не се появяват никакви болки.
Така наречената обичайна мигрена се предхожда от лошо настроение, необичаен глад, изтощеност или пък силна еуфория. Болката идва обикновено на следващия ден и обхваща едната половина на главата. В най-тежкия момент на кризата болният усеща нещо като удари с чук по главата в ритъма на пулса. Той пребледнява, очите му потъват в тъмни кръгове, всяко движение всеки звук или промяната в светлината могат да предизвикат непоносимо страдание. Болният от мигрена изпитва в такива моменти необходимост да се изолира. Повяват се и съпътсващи неразположения: гадене и повръщане, болки в стомаха, диария. Напълно погрешно някои хора смятат, че главоболието в такъв случай е последица от чернодробна криза или стомашен вирус.
Мигрената, придружена от аура, започва точно по същия начин като обичайната, но се усложнява от зрителните смущения, които я предхождат. Болните ги описват като светкавици, звездички, петна или дъги, които бавно се движат из зрителното поле. Те остават видими и при затворени очи.
Някои видове мигрена се придружават от изтръпване на пръстите, чувство, че крайниците се удължават или парализират. Тези симптоми налагат консултация със специалист.
КАКВО ОТКЛЮЧВА КРИЗИТЕ?
Мигрената е реакция на мозъка към някакъв дразнител.
При някои пациенти тя се предизвиква от определена храна – шоколад, алкохол и най-вече бяло вино, прекалено мазни продукти. В слаби дози кафето може да успокои кризите, но в по-големи по-скоро ги предизвиква. Сладоледът и други силно охладени храни, както и промяната в хранителните навици, също могат да провокират главоболието.
Възможна причина е и нарушеният ритъм на съня. Най-добре е страдащите от мигрена да стават и лягат в едни и същи часове.
Менструалният цикъл може да провокира пристъпи на мигрена ден-два преди началото му или докато трае. Този тип главоболие се лекува по специфичен начин, защото е свързано с резкия спад на определени хормони.
Психологичните причини като прекалената чувствителност, безпокойството, страхът, радостта или тъгата са „усложняващи“ обстоятелства, които човек трудно може да избегне.
Стресът, шумът, ярката светлина, силните звуци, надморската височина, климатичните промени – мигрената понякога само чака техните проявления, за да атакува.
Някои видове физическа дейност и дори сексуалните контакти също могат да провокират болезнената криза.
ТЯ Е НАСЛЕДСТВЕНА: И вярно и невярно
По този въпрос няма категорично мнение. Около 50% от страдащите от мигрена имат близък роднина с такива оплаквания, но няма никакви научни доказателства за наследствеността на заболяването. Само за един определен вид мигрена, придружен с временна парализа на половината тяло, бе открит ген, който превръща заболяването в семейно. Заслугата за откриването е на екип от френски изследователи.
ПРИДРУЖАВА СЕ ОТ ГОЛЯМО РАЗШИРЯВАНЕ НА КРЪВОНОСНИТЕ СЪДОВЕ, ПРЕМИНАВАЩИ ПО ЧЕРЕПА: Вярно
Мигрената е свързана с нарушаване на кръвния дебит в мозъка. Главоболието често се предхожда от неговото намаляване в определен участък, което после се разпространява.
Това причинява смущения в дейността на мозъчните клетки (енцефалограмите показват, че невроните са с намалена активност), което е едно възможно обяснение на появяващата се аура.
След това настъпва обратният процес и кръвният дебит надхвърля нормалните стойности. Все още остават неизяснени причните за тези промени. Изучава се най-вече евентуалната роля на невротрансмитерите – веществата, които позволяват протичането на нервния поток чрез активиране на невроните.
ВИНАГИ Е СВЪРЗАНА С ХИПЕРТОНИЯ: Невярно
Заблудата идва от това, че много от страдащите от мигрена имат и високо кръвно налягане, но само случайността може да обясни това съчетаване на двата проблема. Последните изследвания отново доказват, че хипертониците не са по-застрашени от мигренозни пристъпи в сравнение с останалите хора.
ВЯРНО-НЕВЯРНО ЗА МИГРЕНАТА: Контрацептивите я утежняват
Противозачатъчните средства могат да предизвикат мигренозна криза. В много по-редки случаи те пък предотвратяват. В това няма нищо чудно, тъй като мигрената е чувствителна към хормоналния баланс в организма.
НЕОБХОДИМ Е ПРЕГЛЕД СЪС СКЕНЕР ИЛИ МАГНИТЕН РЕЗОНАНС: Невярно
Тези два прегледа могат само да ви успокоят, че главоболието ви не е признак за тежка болест. Но вие нямате нужда от тях.
Скенерът се налага, само ако болките са отскоро и са много силни.
Последвайте ни
0 Коментара: