Избраха и.д. шефове на апелативните съдилища в София и Варна

https://blitz.bg/obshtestvo/izbraha-id-shefove-na-apelativnite-sadilishta-v-sofiya-i-varna_news48551.html Blitz.bg

Висшият съдебен съвет избра днес временно изпълняващи длъжността председател на апелативните съдилища в София и Варна.

За ръководител в столицата с 21 гласа "за", 1 "въздържал се" и 1 "против" бе избрана Снежана Душкова, която е започнала 25-годишната си професионална кариера като съдия в Радомир, след което се е преместила в софийската градска прокуратура. За  и.д. шеф на апелативния съд във Варна бе избрана Виолета Бояджиева, която и до този момент заемаше тази длъжност. За нея гласуваха 20 члена на ВСС, като трима се противопоставиха на избора.
Във връзка с тези назначения от ВСС ще поискат поправки в законодателството, т.е. връщане на старите правила, които допускаха назначаване на временно изпълняващи длъжността административни ръководители.
На днешното заседание не бяха делегирани пълномощията на новопостъпилите в длъжност, но председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев, който предложи кандидатурите, бе категоричен, че новоизбраните ще получат всички нужни пълномощия. Груев каза, че е обсъждан вариантът досегашните заместници да поемат нови функции. Но това не можело да се осъществи, защото и техните мандати изтичали на 2 юни.
От ВСС очакват да получат разбиране от парламента за връщане на старите законови норми.
Милан Николов, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай