Катастрофални щети, предизвикани от COVID-19, ще съсипят 81% от работещите по света
Спирането на бизнеса и другите икономически мерки във връзка с разпространението на новия коронавирус са засегнали 2,7 милиарда работници
„Мерките за пълно или частично спиране на бизнеса засега са засегнали 2,7 милиарда работници, което представлява около 81% от глобалната работна сила“, казват експертите, цитирани от БГНЕС.
Притеснителни СНИМКИ от ужаса, който COVID-19 нанесе на българите
Те подчертават, че „през второто тримесечие на 2020 г. работното време ще бъде намалено с приблизително 6,7%“. Това се равнява на отсъствие от работа на 195 милиона човека на пълен работен ден.
В същото време авторите на доклада все още не се ангажират да прогнозират ръста на безработицата за 2020 г., като подчертават, че „загубите ще зависят много от развитието на пандемията и мерките за противодействие на нейното въздействие“.
Според публикуваните по-рано прогнози на МОТ, до края на тази година се очаква увеличение на броя на безработните с 25 милиона души. Сега обаче организацията е на мнение, че безработицата поради пандемията “рискува да нарасне по-значително”.
По отношение на настоящата ситуация на пазара на труда, МОТ обръща внимание на „катастрофалните щети, които ще бъдат нанесени на бизнеса в редица икономически сектори“, особено на малкия бизнес.
Fitch Ratings бие тревога: Иде дълбока глобална рецесия заради COVID-19
Поради тази причина „милиони работници са уязвими от загуба на доходи и съкращения“. Застрашени са по-специално работниците в сектора на търговията на дребно, производството и хотелиерството. 1,25 милиарда души са заети в сфери, изложени на особено висок икономически риск, припомня докладът.
МОТ призовава за мащабни мерки от страна на държавите за подкрепа на бизнеса, поддържането на заетостта и доходите, стимулирането на икономическото развитие, създаването на работни места и намирането на решения чрез диалог между правителства, работници и предприемачи.
Гай Райдър, генерален директор на МОТ, каза във връзка с публикуването на доклада, че „е необходимо да се намерят решения, които ще помогнат на всички сегменти от глобалното общество, особено на най-уязвимите.“
„Вземайки правилните мерки, можем да намалим ефектите от кризата“, заключи той.
Последвайте ни
1 Коментара: