С грандиозен концерт Кирил Маричков отпразнува своя 75-годишен рожден ден. Зала 1 на НДК се пукаше по шевовете, след като почти месец преди концерта пуснаха допълнителни билети. Хилядите почитатели припяваха емблематичните парчета, които десетилетия звучаха с “Щурците”, а от 5 г. и сборните парчета на група “Фондацията”.
Маричков ни върна към времето, когато се кълняхме в приятелство и ненавиждахме предателството, когато бяхме убедени, че “попадне ли в беда един от нас”, ще подадем ръка и в лош час, когато прощаването на приятелски грешки за някои не беше непреодолимо изпитание.
Днес “пак търсим вкуса на времето”, без да знаем “какво ли от нас ще вземе то и какво ли във себе си ще скрием”.
Кирил Маричков е фронтмен, басист, певец и основен композитор на популярната българска рок група “Щурците”. Създал е безспорни хитове като “Рок в минало време”, “Вкусът на времето”, “Конникът”, “Клетва”, “Вълшебен цвят”, “Две следи”, “Хамлет” и много други, които са еталони в съвременната българска рок музика и вдъхновение за младите поколения български музиканти.

Сега Кирил Маричков и “Фондацията” зарадваха многобройните си почитатели с нов албум.

Албумът трябвало да излезе през 2012 г., за 45-годишнината на “Щурците”, но болестта на Пеци спряла работата по проекта.

На сцената на НДК за първи път една от тези песни - “Светлина”, бе изпълнена от “Фондацията”, а текстът е на Дони.

Музиката и изпълнението на всички песни в него са на Кирил Маричков. В супер групата “Фондацията” са Славчо Николов - “Б.Т.Р.”, Кирил Маричков - “Щурците”, Венко Поромански - “Те”, Дони - познат както от дуета си преди години с Момчил Колев, така и със своята самостоятелна кариера, Иван Лечев - “ФСБ”.

Те изпълняват любими песни на няколко поколения българи, като легендарните музиканти редуват големите хитове на бандите, от които са започнала знаменитите им кариери.

Кирил Маричков е лицето и душата на една от легендарните банди у нас - “Щурците”. Имат издадени 15 албума и няколко малки плочи със сингли. Изнесли са над 3000 концерта на живо пред повече от 4-милионна публика. 

Независимо че вече е на години и има двама внуци, е все така усмихнат, свеж и енергичен. Прави записи в студиото си и e пълен с проекти за бъдещето. 

Динозавърът на българския рок не се предава на годините, може би дължи бодрия дух на дедите си 
Кирил Маричков може да се похвали, че е потомък на прочути българи, получили солидно образование в Европа. 

Основателят на група “Щурците” е внук на видния архитект Киро Маричков, а по майчина линия - на диригента Борис Левиев. 

Архитектура, право, дипломация и музика - това са областите, в които представители на четири поколения от рода Маричкови се изявяват.
 
Четирима мъже с името Кирил Маричков в известен български род. Архитект Киро Маричков е от Калофер.

Проектира прекрасна сграда на ул. “Оборище”, в която сега се помещава френското посолство, сградата на гръцкото посолство на улица “Сан Стефано”, великолепната сграда с ажурна фасада на ъгъла на улиците “Съборна” и “Леге” - бившият хотел “Империал”, клиниката на д-р Борис Тричков на ъгъла на бул. “Дондуков” и “Васил Левски”, сега застрахователно дружество “Алианц”. 

От другия си дядо - Борис Левиев - съм наследил музикалната жилка. 



Музиката бе в кръвта му - разказва “щурецът” Кирил Маричков. Дядо му от малък искал да свири и продавал вестници, за да си купи цигулка. Но според традицията в еврейските семейства той трябвало да наследи фамилния бизнес - търговията.

Под влияние на дядо си рок музикантът получава като малък солидно класическо образование. 

Но в ерата на “Бийтълс” манията сменя цигулката с китарата 

Неговият баща - също Кирил Маричков, е първият български посланик във Ватикана след демократичните промени в страната. “Той беше много изтънчен човек.

С невероятно чувство за хумор. От една порода, която вече е на изчезване”, с тъга казва синът му. Кирил Маричков-старши учи право и дипломация отначало в Сорбоната в Париж, после в Лозана.

Среща бъдещата си съпруга Ирина Левиева на една софийска улица по време на Втората световна война. Според военновременните закони тя носи еврейска звезда на палтото си.

Кирил Маричков прохожда на сцена преди 52 години с “Бъндараците” - първата българска рок група. Тя носи името на английския представител в Съюзническата тристранна комисия след 9 септември 1944 г. лорд Бънди. 

Основатели са братята Димитър и Иван (“Вачо”) Милеви. В състава са още съученикът на Вачо, Кирил Маричков, и приятелят им от махалата Петър Цанков.

През 1966 г. групата се разпада. Маричков и Цанков основават нова, която по-късно е наречена “Щурците”.

Групата е създадена през 1967 г., а името й е избрано след конкурс в радиопредаване. Кирил Маричков е фронтмен, басист, певец и основен композитор на своята група.

В списъка на създадените от него песни са хитове като “Рок в минало време”, “Вкусът на времето”, “Конникът”, “Клетва”, “Вълшебен цвят”, “По пътя”. В своята дискография има два издадени солови албума - “Зодия щурец” и “Искам да кажа”. Преди излизането на втория албум на пазара бяха пуснати три различни версии на едноименния сингъл.

Днес някога непримиримият Щурец заключава: На хората им дай да кажат, че нещо е станало не както те са го искали, че да почнат да плюят и да псуват.
 
Българинът просто много обича някой друг да му е виновен    за всичко и адски мрази да има собствена отговорност и право на избор 

Преди смятах, че мога да давам оценки за всякакви неща от позицията на човек, който не е правил сериозни грешки в живота си.

Преживях преди години жестока катастрофа и мисля, че Господ ми даде един сериозен урок. Преди не бях много толерантен към грешките на хората. Бил съм саркастичен и дори жесток. Явно помъдрявам. 

В началото на 90-те Кирил Маричков се включва в новия политически живот, тогава написва и изпява песента “Аз съм просто човек”, избран е за депутат във Великото народно събрание.

През 1992 г. основава заедно с Константин Марков, който е басист на “Тангра", рок радио “Тангра”. През 2013 г. Маричков става част от “Фондацията” Първият им концерт е на 30 април 2013 г. От тогава супергрупата се радва на невиждан успех и вече имат няколко европейски и околосветски турнета.