Георги Стефанов, експерт "Климат и енергетика“, говори специално за „Фокус“. Ето какво сподели той относно климатичните промени и катаклизми.

„Топлият умерен климат в Европа и особено Западна и Северозападна Европа, се дължи на морското течение Гълфстрийм, което носи топли води от Екватора и поддържа на практика климат горе на север във Великобритания, където няма на практика зима.

Именно тази атлантическа меридионална обръщаща се циркулация води до специфичния климат в Европа. И това, което всъщност учените констатират вече от две десетилетия е, че през последните 1000 години никога досега не е имало такова забавяне на преноса на водни маси.

Припомням, че Гълфстрийм е част от глобалните морски течения, които ние знаем, че заедно с вятъра са водещи за оформянето на климата.

Това, което е специфично да се знае, че вече официално 2023 г. е най-топлата и преминахме средната температура с покачване на 1,5 градуса за първи път. Тоест, научните прогнози, които учените даваха със своите доста нестряскащи прогнози, че до 2050 г. трябва да задържим покачването. И това е целта, която беше официално приета и подкрепена 2015 г.

Ние я постигнахме 9 години по-късно, а не 36 години по-късно.

Именно тук идват притесненията на учените, които са констатирали с това проучване и изследване на тази циркулация на морското течение, че в момента то се забавя по-силно и по-бързо, и наистина е в най-ниската си скорост, което се дължи основно на навлизане на разтопени сладки води от Гренландия и въобще от ледената шапка на Северния полюс.

Но това, което всъщност вече е възможно и виждаме е променящият се климат. Нека само да върна спомените на всички слушатели, че от може би 6-7 години ние имаме една много студена пролет, едни снегове края на март, началото на април, когато до юни могат да се карат ски.

А сега януари и февруари са доста топли. Ето тези промени де факто се дължат на изменението на скоростта на течението.

И всъщност, това, което учените успяха да докажат, след като две десетилетия го изследват активно, е че ако наистина такова спиране на морското течение се случи, вследствие на голямо навлизане на сладка вода от разтопяването на леда е възможно в Северна и Северозападна Европа рязко да спаднат температурите“, коментира той.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук