Не! По пътя на 28-ия София филм фест не са заложени никакви …клопки. Напротив, тазгодишното издание е поредна стъпка нагоре на единствения роден фестивал в Топ 50 на най-важните за световната филмова индустрия. Дори за първи път СФФ получи финансови средства за провеждането си, при това доста по-добра сума, от Националния филмов център, преди началото на феста, сподели изпълнителният директор на НФЦ Петър Тодоров.

Програмата на Европейския съюз „Творческа Европа” - МЕДИА /с директор на бюрото у нас Камен Балкански/, на която България е член от 2002 г., пък подкрепя 16 родни ленти. Съществено е, разбира се, традиционното финансово рамо за СФФ от Столичната община и Министерството на културата.

Клопка” е името на филма, който даде старта в зала 1 на НДК на 28-издание на фестивала. За втората си игрална творба режисьорката Надя Косева е поканена и убедена от големия наш сценарист Боян Папазов и продуцента Владимир Андреев.

Този „много мъжки и суров филм” /по думите на самия фестивален директор Стефан Китанов/ показва колко силен може да бъде един обикновен човек, когато има чувство за собствено достойнство. Главният герой на филма, Божека – единак и чешит / много органичен и силен в тази роля Александър Трифонов/, единствен се изправя срещу опасен за хората и околната среда проект на местния олигарх, имащ зад гърба си подкрепата също на кмета и полицейския шеф на малкия град. Именно Божека е носител на надежда срещу изчезващата ни човечност.

Българо-германската копродукция „Клопка” е заснета изцяло на брега на река Дунав и екипът е имал редица любопитни и не толкова приятни преживявания. Поради рояците едри комари там през лятото, те са били облечени едва ли не като пчелари, ползвали са всевъзможни спрейове и хапчета. Дори някои кадри е трябвало да бъдат презаснети, защото облаци комари са...засенчвали обектива на камерата.

По традиция още на галата при откриването се обявява и връчва

Наградата на София

Тази година с нея бе удостоена знаменитата германска режисьорка Маргарете фон Трота. Смятана за водеща фигура на движението „Ново немско /езично/ кино” и съпруга две десетилетия /1971- 1991 г./ на добре познатия ни Фолкер Шльондорф, става през 1981 г. първата жена - режисьор, отличена със „Златен лъв“ на фестивала във Венеция за своя филм „Оловно време”.

Маргарете фон Трота бе удостоена с Наградата на София

Сега в София Маргарете фон Троте представи лично в кино „Люмиер” най-новата си творба „Ингеборг Бахман – пътуване в пустинята“. Тя е посветена на връзката между австрийската поетеса и писателка Ингеборг Бахман и швейцарския драматург и писател Макс Фриш. Този филм можете да гледате до края на 28-ия СФФ / 31 март/ на различни дати и в други фестивални киносалони, като: Cine Grand Park Center, „Влайкова”, Cinema City Sofia, Euro Cinema, Културен център G8, ОКИ „Красно село”, „Одеон”.

Кадър от най-новия филм на Маргарете фон Трота "Ингеборг Бахман - пътуване в пустинята"

Красивия плакет /дело на Георги Чапкънов –Чапа/ на Наградата на София вдигна високо и Художникът на българското кино Георги Тодоров –Жози. За първи път във вече 28-годишната история на фестивала художник е отличен с този висок приз. Това заслужено признание е присъдено и на едно от най-големите имена на българския театър и кино – обичаната от няколко поколения актриса Цветана Манева.

Естествено и тази година „стожерът” в богатата и разнообразна програма на СФФ /общо 163 филми от 53 държави на шест континента/ е

Международният конкурс за първи или втори игрален филм 

на режисьори, както гласи неговият регламент. Именно този интересен регламент, измислен от организаторите „Арт Фест”, допринесе много те да успеят бързо да утвърдят софийския празник на „седмото изкуство”.

И така той да се нареди в Топ 50 на най-значимите кинофестивали в света сред свои много „по-стари събратя”. Също по традиция Голямата наградаСофия – град на киното” и премия от 7 000 евро, осигурена от Столичната община, оспорват 12 заглавия.

Изцяло българско творение е дебютът на младата Яна Лекарска „Защото обичам лошото време” за случайната среща след 20 години между мъж и жена и ролята на възкръсналите им спомени. Освен вече споменатата „Клопка” в този конкурс се състезават още две копродукции с българско участие: „Предупреждението” с водещо румънско участие и режисьор Ади Войку и лентата „Хория”/ Румъния –България- Сърбия/ под режисурата на Анна- Мария Команеску.

Актрисата Неда Спасова в дебютния филм на Яна Лекарска "Защото обичам лошото време"

Сред конкурсните филми е носителят на Голямата награда и Наградата на журито от известния фестивал Sundance – „Момичетата си остават момичета” /Индия- Франция- САЩ- Норвегия/. Международното жури с председател унгарският режисьор Саболч Хайду /сред оценяващите са също и Зорница София и актьорът Димитър Маринов от България/ ще обяви победителя на галата на 23 март 2024 г. /събота/ от 19.00 ч. в зала 1 на НДК.

След церемонията по награждаването ще бъде прожектиран американският филм „Присила”, в чийто фокус са запознанството на младата девойка Присила с Елвис Пресли и нейният брак с легендата на рокендропа. Режисьор на съвместната продукция САЩ- Италия е София Копола.

Несъмнен хит на фестивала ще бъде "Присила" за брачния живот на Елвис и Присила Пресли /реж. София Копола/

Също 12 са и филмите в Балканския конкурс на фестивала. Пет от тях са копродукции с България, като сред тях е и добре познатият ни вече „Уроците на Блага” на отдавна утвърдения ни режисьор Стефан Командарев със запомващото се участие на Ели Скорчева. Член на балканското жури е известната наша кинокритичка и университетска преподавателка Олга Маркова.

Много силен е и Документалният конкурс със същата „сакрална” бройка филми – 12. И в този раздел на София филм фест можем

да се поздравим със солидно българско представяне. 

Сцена от най-новия филм "Източният фронт" на Виталий Мански, председател на журито на Документалния конкурс

Цветната 78-минутна лента „Балканска черна кутия” /реж. Цветан Драгнев/ ни запознава с историята на Никола Груев- Котарашки, който от архитект се преквалифицира на музикант. Можем да я гледаме на 22 т.м. от 20.00 ч. в Дома на киното.

Слънчев бряг е снимачната площадка на „Последният гларус”- разказ за 58-годишен вече българин, нелишен от качества, но още от младини попаднал и останал в капана на празния си живот. Режисьор на финландско –българско –норвежката продукция е Тонислав Христов.

"Балканска черна кутия" на режисьора Цветан Драгнев участва в силния Документален конкурс

Следва да прибавим и рубриката „Ново българско кино” и 22-ят Конкурс за български късометражен филм, чийто победител пък ще си тръгне с награда от 9 500 евро, осигурена за пета поредна година от „Доли медия студия”.

Сред документалните премиери от „Ново българско кино” е и 109-минутната цветна лента „Неравноделната душа” за българската фолклорна магия, която привлича към нас интелигентни и заможни хора от цял свят. Тя е дело на колежката София Стойчева, бивша ТВ-журналистка, а после и Пи- Ар на Националния музикален театър „Стефан Македонски” /Оперетата/ в София.

Изобщо българското участие в 28-ия СФФ е много масирано и силно – цели 43 пълнометражни игрални и документални филми, копродукции с наше участие и късометражни ленти. Та това е над 25 процента от всичките 163 филми, представени сега. Неволно си спомням онези недалечни трудни години, когато родната киноиндустрия едва „произвеждаше” 2-3 филма годишно.

Фестивалният директор Стефан Китанов приветства известната финландска актриса Алма Пьойсти преди прожекцията на "Паднали листа" /реж. Аки Каурисмаки/

Всичко това доказва, колко правилен е

девизът на тазгодишния фестивал

формулиран от дългогодишния негов „двигател” Стефан Китанов за „отварянето на вратите – на световното кино към нас и на българското кино към целия свят”.

Не един и двама са отново видните гости в София от чудния свят на „седмото изкуство”, още повече са творбите на негови всепризнати майстори, които гледахме и ще гледаме на белия екран през периода на 28-ия СФФ /13 март – 31 март 2024 г./.

Така например, Маргарете фон Трота, режисьорките Джесика Удуърт /САЩ/, Малгожата Шумовска /Полша/, Алма Пьойсти /Финландия/ и други известни гости дори вече засадиха своите фиданки в горичката на София филм фест в парка „Заимов”.

Световноизвестната полска режисьорка Малгожата Шумовска е носителка на наградата ФИПРЕССИ Платиниум 
 

Така „зелената идея”, загрижеността от климатичните промени, която бе основна кауза на предходния фест, намира своето продължение. Ще припомним, че първото дърво в тази гора бе засадено от легендарния германски режисьор Фолкер Шльондорф през март м.г.

На белия екран ще гледаме филми на Вим Вендерс, Агнешка Холанд, Майкъл Уинтърботъм, Кристиан Пецолд, Итън Коен и други асове на съвременното световно кино.

Представени са и филми, които съвсем наскоро бяха номинирани за наградите „Оскар” и дори спечелиха приза в някои категории. Украинският „20 дни в Мариупол” на режисьора Мстислав Чернов бе отличен като най-добър документален филм.

Изключителна човечност лъха от американския „Заседнали” /Holdovers/ на майстора на филмовото повествование Александър Пейн. Да не говорим за изключителното актьорско трио : Пол Джамати, младия дебютант Доминик Сеса и афроамериканката Да’вин Джой Рандолф . „Заседнали” бе номиниран за „Оскар” в пет категории, вкл. за най-добър филм.

Кадър от американския филм "Заседнали" с пет номинации за наградите "Оскар"

Невероятният Пол Джамати за ролята си на учителя по древни цивилизации е спечелил „Златен глобус” и наградата на филмовата критика в САЩ, имаше и номинация за „Оскар” за главна мъжка роля. Да’вин Джой Рандолф пък грабна златната статуетка за поддържаща актриса. „Заседнали” може да гледате на 20 март от 20.30 ч. в кино „Люмиер”, на 23 т.м. от 20.30 ч. в „Одеон” и на 24 март от 18.30 ч. в Euro Cinema.

Както и в предишните години и верен на сегашния си девиз, 28-ият София филм фест „отваря вратите” на родното и международното кино и извън столицата - в Пловдив от 15 до 31 март, Варна /22-30 март/ и Бургас /21-29 март/ 2024 г.

Румънско- унгарската съвместна продукция "Свобода" се състезава в Балканския конкурс на СФФ-2024 

БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ

Снимки – фотоархив на София филм фест

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук