Кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов забрани Хелоуин във всички общински помещения, учреждения, училища, училища, детски градини, читалища, пише в. "Труд". 

"Миналата година децата в града дори не бяха в течение защо почиват на 1 ноември, повечето си мислеха, че е заради Хелоуин", обясни Симеонов

"В тези празници няма нищо християнско, а будителите, тези хора, заради които сме това, което сме, остават на заден план", допълни Симеонов.

Той разказа, че във всички общински помещения, учреждения, училища, детски градини, читалища има забрана да се празнува този ден. За сметка на това по повод Деня на будителите на 1 ноември в Елин Пелин ще има факелни тържества и шествие.

Руският ръководител на полуостров Крим Сергей Аксьонов също смята за недопустимо празнуването на Хелоуин в средните и висшите училища и поиска чрез Фейсбук учебните заведения да не го правят.

„Недопустимо е да се организират подобни сборища в учебните заведения, включително и като „частна инициатива”. Официална забрана няма, но има морална отговорност, има обществено мнение”, написа Аксьонов.

Според него Хелоуин е „антипразник”, който „противоречи на традиционните ценности на народите на Крим и Русия и той трови духовната, културната и нравствената атмосфера на полуострова”.

Аксьонов настоява частни структури да не се опитват да печелят от празника в разрез с интересите та обществото.

Историята на Хелоуин е свързана с традициите на древните келти. Смята се, че в Америка празникът е пренесен от ирландски емигранти. През втората половина на 20 в. той се разпространява от Северна Америка в англоезичните държави и в Централна Европа.

В основата на Хелоуин е поверието, че в навечерието на Деня на вси светии мъртвите се връщат в домовете си и трябва да бъдат посрещнати подобаващо.