Два смъртни случая от западнонилска треска вдигнаха на крак здравните власти. Заразените бяха регистрирани в София-град ден преди да починат. Те са на възраст между 61 и 74 години. Имаше и трети заболял в област Хасково.

В петък бе потвърден четвърти случай на западнонилска треска. Той бе установен при пациент в София.

Заразата разнасят комари, прихванали я от прелетни птици. Това изкара на бял свят изследвания, според които комарите убийци, разпространяващи заразата, са съсредоточени в София и покрай Дунав.

Западнонилската треска е в България поне от десетилетие, твърдят експерти. Още през 2015 г. се доказват процент и половина от населението на страната с антитела, т. е. те са се срещали с вируса.

„Това е средно обобщено, тъй като общо 10% от хората са от София-град, 7,5% са от Видин и Силистренска област“, обясни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

Тя уточни, че 80 на всеки 100 души прекарват заболяването безсимптомно. Останалите около 20% са с грипоподобни симптоми. „Под 1% е делът на тези невроинвазивни форми, които протичат по-тежко“, посочи още Христова.

През 2018 г. жертвите на заразата у нас бяха две, а заболелите 15. Малко след това тогавашният директор на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев заяви, че тогава центърът е изследвал комари и доказал наличието на вируса в градовете около река Дунав и в София-град.

„Когато човек бъде ухапан, вирусът ще се развие в кръвта му и ще направи имунен отговор – при 75% от случаите. До 25% от хората могат да вдигнат температура, да ги болят костите, да чувстват отпадналост и да имат главоболие. Вирусът минава и се създава имунитет.

На 160 ухапани обаче един развива възпаление на мозъка. Трябва веднага да постъпи в неврологична клиника за лечение. Най-опасен е вирусът за възрастните хора“, поясни проф. Кантарджиев.

Западнонилската треска не се предава от човек на човек, което ограничава възможностите на заболяването да направи големи бели – епидемични взривове, казва проф. Кантарджиев.