Коронавирусът в Италия удря върху бизнеса с автомобили втора ръка в Дупница. Стотици дупничани живеят в районите с огнища на смъртоносното заболяване на Ботуша.

Собственици на автокъщи в Дупница са в паника. Те се страхуват не само за бизнеса си, но и за живота и здравето на работниците им и в Италия, и за семействата си.

Собственикът на автокъща Георги Стойнев заяви пред “Струма”:

“Пет автовоза, натоварени с автомобили, са спрени в градче в близост до Милано. Оттам идва основният поток от автомобили в автокъщите в Дупница. Шофьорите на автовози не знаят кога ще ги пуснат. Има опасност да се заразят от коронавирус, защото едно от огнищата на вируса е в Милано.

Много е страшно и опасно да не дойде заразата и в България. Бизнесът ще закъса, но здравето е по-важно. Купувачите ще намалеят, защото знаят, че автомобилите идват от Италия. Там има цели градове затворени, за да не се разпространи заразата, но вятърът разнася вируса навсякъде”, заяви пред "Струма" собственикът на автокъща Георги Стойнев.
 
“Току-що приключих разговор с хора на фирмата в Италия. Страхуват се за здравето си, тъй като тяхната работа е свързана с движение от едно място на друго. Коронавирусът ще повлияе отрицателно върху бизнеса на превозваческите фирми. Аз нямам автовози, а наемам от превозваческа фирма.

Като не се товарят не само автомобили, а и друга стока от Италия, и превозвачите ще са на загуба. По-важни са животът и здравето на хората, но и при нас, автотърговците, има някои, които са теглили кредити, за да въртят бизнеса, други са закупили автомобили на лизинг…

Дано по-бързо се открие антидот на смъртоносния вирус, за да няма починали хора, а и бизнесът с автомобили втора ръка да върви”, коментира общинският съветник и собственик на автокъщи в града Вергил Кацов.

Основното перо на доходи в Дупница са автокъщите. В тях работят много хора, които са ангажирани с ремонти, почистване на докараните от чужбина автомобили. В общинската хазна влизат данъци и такси от бизнеса с автомобили втора ръка.

Дупничани, които са се установили да живеят в Италия, са притеснени за здравето си, но нямат намерение да се връщат по родните си места в България.

Кристина Стоянова, която живее в малкото градче Стангелла в Италия, което е на 10 км от болницата, в която е починал 80-г. пациент от коронавирус и на 30 км от затвореното градче Во Еуганео, разказа: “Има паника в градчето, в което живея.

Откакто се разбра, че е починал човек в болницата и я затвориха, много трудно се намират по магазините гелове за почистване на ръце.

Цената им скочи драстично. Една тубичка струваше, преди да се развие коронавирусът в този район, по 2-3 евро. Сега се търгува по 8-9 евро и трудно се намира. Срещу 6 евро можеш да си купиш маска за устата. Търговията с предпазни средства срещу зараза най-бързо се развива.

Всички са уплашени, въпреки че непрекъснато се съобщава по медии и интернет как да се предпазваме от заразата, да не ходим на обществени места, да се набляга най-много на личната хигиена… Повече психоза има в Дупница сред близките ни. На мен непрекъснато ми звънят баба ми и леля ми, и ми дават съвети как да се пазя от вируса.

Моя позната украинка работи като медицинска сестра в болницата, в която почина 80-г. мъж от коронавирус. Той е имал други заболявания, заради които влиза в болница. След като е починал, му е направено изследване и се е оказало, че е заразен с коронавирус.

В момента моята близка е затворена в болницата. Там ще стои 5 дни. Всички, които са били в болницата в момента, в който е установено, че мъжът е починал от коронавирус, са вътре – медицински персонал, пациенти и техни близки, които в този момент са били в болницата.

На украинката са й казали, след като я пуснат, да няма контакти със съпруга си и с детето си, и непрекъснато да мие ръцете си и да бърше с препарати местата, до които се докосва. Въпреки страха никой от българите няма намерение да се връща обратно в България”, разказа Кристина Стоянова.

Майка й Кали Богоева се е върнала в Дупница няколко дни преди да се разрази епидемията от коронавирус в Италия.

Даниела Стоичкова от Дупница, която живее и работи в Милано повече от 20 г., заяви: “Опасно е да не се заразиш, но в България се преекспонират нещата. Като спазваш всички изисквания, вероятността е малка.

Ходя на работа, избягвам да контактувам с много хора. Всичко дезинфекцирам вкъщи… Нямам намерение да се връщам в България. Тук съм по-сигурна, ако се наложи лекарска помощ. Мои познати от Дупница също остават тук. Ако си тръгнем, ще си изгубим работните места. Като отмине “бурята” и се върнем обратно, ще започнем от нулата.

Престоят ни в България също е на загуба, харчиш спестени пари…”, каза Даниела Стоичкова.