Връщането към историческата истина между България и Македония няма да бъде лек въпрос. Това каза историкът проф. Пламен Павлов по повод подписването на договора за добросъседство между двете страни и създаването на комисия по историческите и образователни въпроси, пише Фокус. По думите му комисията би могла да подпомогне излизането от спорната ситуация и налагането на антибългаризъм.
Проф. Павлов добави, че антибългарската пропаганда се използва по отношение на въпросите за езика, историята и общите чествания между двете страни, за да обслужва чужди интереси, което не е в полза на македонските граждани.

„Така наречените спорни теми не се нуждаят от сериозни исторически спорове, тъй като в самите документи и исторически извори от по-ранната епоха се говори категорично за българи и нищо повече. Когато се използва понятието Македония и македонци, в един много обширен период от време през Средновековието става, въпрос за съвсем различно място и историческа област - Източна Тракия. Отново трябва да спорим за това, че Василий II – българоубиец, не е бил наясно с кого воюва половин век. Тук в случая това е един добър начин, ако тази комисия започне да работи, постепенно да се стигне до едно нормално отношение на историята, а не политизирането й“, обясни той. 

Проф. Пламен Павлов посочи, че договорът за добросъседство би подпомогнал нормализирането на културния, научния и политически живот в Македония. Историкът коментира още, че би могло да се работи в името на истината, ако в комисията по исторически и образователни въпроси участват специалисти, необвързани с политическата конюнктура.