Аз съм възмутен, не помня ситуация, в която и медиите, и местните ръководства, и централното ръководство да се съгласяваме, че има някаква апокалиптична обстановка - апокалипсис няма. Това каза пред БНР Койчо Русев от УС на Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътища АЕБТРИ, който има 47-годишен стаж в транспорта.
„Имало е много по-тежки зими и обстановката излишно се представя като апокалипсис. Има региони, в които снегът е 8-10-12 сантиметра и има такива катаклизми, а в същото време в райони с 40-50 сантиметра и в планината няма”, каза той.
 
Според Русев практиката при силен снеговалеж почистващата техника да изчаква е вредна.
 
„Защото така приучваме тези, които отговарят за поддържането, да разчитат на затварянето, да правят по-малко разходи и създаваме проблеми, които при 10 см сняг са изключително сериозни. Не с часове, с денонощия чакаме при 10 см сняг, а ако снегът е 30-40 см, тогава не знам какво ще бъде. Трябва да се създаде график, не три пъти в денонощието, ако трябва 30 пъти да се мине и тази отсечка да бъде почистена, а не да се мисли само за печалбата”, обясни той.
 
Русев изрази мнение, че почистващите фирми не осъзнават отговорността, която носят за поверените им участъци: „Научихме тези частни фирми, в които водещ е финансовият интерес, да създават обстановка, че ще има апокалипсис. Какво значи нулева видимост, като се движите нощно време, когато няма никакво осветление има ли нулева видимост, когато има мъгла няма ли нулева видимост?”.
 
Той направи паралел с почистването на пътищата преди години, когато Главно управление на пътищата е почиствало, без по думите му да се пресмятат разходи и до два-три часа снегът е бил отстраняван, имало е снегозадържане от двете страни на пътя, както и роторни машини.
 
Няма място за оправдание, всеки трябва да си свърши работата. Най-голям дял от вината имат тези, които са се наели и на които се плаща, категоричен бе Русев. Според него вместо да се прехвърля вината трябва да се направи така, че ситуацията със снежните блокади да не се повтаря.
 
„Това, което се случва и което е резил за България - да затъват автобуси с деца, с чужденци, да не могат хората да стигнат до аерогарите и да не може да се закара хляб. В Северна България от вчера ли е такава ситуацията, в Бургаския район от вчера ли духат такива ветрове?”, попита Русев.
 
„Колко години говорим, че трябва да се изградят подходящи паркинги, вместо през зимата шофьорите на тежкотоварни камиони да престояват с часове при кучешки условия”, изтъкна още един аспект на проблема Койчо Русев.