Столичният общински съвет (СОС) предлага да се въведе ограничение за електрическите тротинетки в парковете, пешеходни пространства и площади. Това обяви днес председателят на СОС Георги Георгиев.

"Не обявяваме война на електрическите тротинетки - те са бърз и екологичен транспорт. Искаме да сме в крак с времето, не искаме да създадем трудност, но искаме да осигурим безопасна градска среда", заяви той на пресконференция с председателя на комисията по транспорт Карлос Контрера, на която бяха представени мерките за регулация на този вид транспорт.

Предвижда се през забранените зони на гражданите да се позволи да бутат тротинетките си на собствен ход с максимална допустима скорост от 5 км/ч.

По думите на Георгиев на територията на Столична община има над 2000 общински тротинетки. Идеята на новите мерки е да се предотвратят инциденти.

От Столична община предвиждат също така да наложат и ограничение в максималната скорост на тротинетките, като задължат фирмите, които отдават тротинетки под наем, да ограничат софтуерно скоростта до 25 км/ч.

За частните електрически скутери надвишаването на този праг на скоростта ще коства глоба от 50 лева.

Планира се да се направи и много по-строго разписание за това къде точно могат да паркират тротинетките. Ще има напълно забранени зони за паркиране до метростанции, детски площадки, паркове, градини, входове.

"В паркове и градини ще има зони на входните алеи, в които да се оставят тротинетките. Ако се остави тротинетка на забранено място, таксуването ще продължи", посочи Георгиев и уточни, че не може да се окаже контрол върху паркирането върху тротоарите.

Въпреки това граждани ще могат да подават сигнали за неправилно паркирани тротинетки.

Георги Георгиев публикува исканията във Facebook страницата си. Ето какво написа: 

Предлагаме нови правила за електрическите тротинетки в София.

️ Електрическите тротинетки са екологичен и удобен за гражданите транспорт, но без ясни правила водят до инциденти и застрашават безопасността на пешеходците.

Затова предлагаме следните правила:

Забрана на движение на тротинетки в паркове, градини, площади, тротоари и по пешеходни зони. Там движението е позволено само чрез бутане, т.е. не могат да се карат.

Задължение за операторите или собствениците, които предоставят под наем тротинетки, да ограничават софтуерно скоростта им до 5 km/h в зоните, в които е забранено движението, а във всички останали зони скоростта на електрическите превозни средства да се органичава до 25 km/h

Забраняваме паркирането по широки градски пространства като:

- паркове

- градини

- детски и спортни площадки

- зелени площи

- пешеходни пространства

- спирки на градския транспорт

- входове към метростанции

- входове на сгради

- рампи за хора с увреждания

️ Изключение правят определените за това места от Столична община в рамките на паркове, градини и пешеходни пространства. Тези места се определят в едномесечен срок от приемането на Наредбата.

️ Към настоящия момент имаме около 200 определени места за паркиране на двуколесни ППС в рамките на уличната мрежа.

Задължение на операторите или собствениците, които предоставят под наем тротинетки да указват в мобилните приложения допустимите места за движение и паркиране, както и че е забранено управлението след употреба на алкохол или наркотични вещества или техните аналози.

Задължение на операторите или собствениците, които предоставят под наем тротинетки, да премахват неправилно паркирани електрически тротинетки не по-късно от 4 часа в работни дни и 6 часа в почивни дни след извършване на нарушението в периода между 08.00 ч. и 18.00 ч.

️ Въвеждане на следните глоби:

50 лв. глоба за физическо лице за:

- неправилно паркирана електрическа тротинетка;

- движение по пешеходни и други открити градски пространства без бутане;

- управляване на електрическата тротинетка с над 25 km/h

от 500 до 1 000 лв. имуществена санкция за юридическо лице, което:

- не ограничи скоростта на движение на тротинетка до 25 km/h

- не ограничи скоростта на движение на тротинетка до 5 km/h в паркове, градини и тротоари;

от 500 до 1 000 лв. имуществена санкция за юридическо лице, което не указва в приложението допустимите места за паркиране;

300 лв. имуществена санкция за юридическо лице, което не премахне неправилно паркирана тротинетка не по-късно от 4 часа в работни дни и 6 часа в почивни дни след констатиране на нарушението. При повторно нарушение глобата е от 500 лв.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук