КТ "Подкрепа" се обяви против видеонаблюдението в училища и детски градини
„Там, където училищата направиха тази самоинициатива и подписаха такива договори, ние нямаме абсолютно никакви проблеми, нито с насилие върху учители, нито обратно от учителите към учениците“, посочи Такева.
Председателят на инициативният комитет за качествено образование Васил Николов, който организира родителските протести в няколко града, каза, че те ще продължат докато не бъдат изпълнени четиринадесетте искания на организацията, внесени в парламента. Сред тях, освен видеонаблюдение във всяко учебно заведение се настоява за психотестове за работещите в системата и мандатност на директорите.
По-рано синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" се обяви против видеонаблюдението в образователните институции. Българският учител не е престъпник, за да бъде следен или наблюдаван, се казва в становище на съсловната организация.
Няколкото случаи на насилие в детски градини провокираха протести на родители в големите градове на страната. Сред основните им искания са поставяне на камери и мандатност на директорите. Днес в Министерството на образованието ще има среща с различни институции по проблема.
Исканията на родителските организации са нагли, безотговорни, лишени от образователна логика, казват от синдиката. Българският учител е най-контролираният, атестираният, сниманият, критикуваният. Няма уважаваща себе си страна, в която учителят да се извинява публично и да се оправдава за приложените от него мерки. Няма цивилизована нация, която да не вярва на учителя и да го подлага на ежедневен шпионаж.
Синдикатът заявява, че ако просветното министерство и останалите институции не предприемат адекватни мерки за защита на българския учител от родителската и ученическа агресия, може да се стигне до национални безсрочни протести.
Последвайте ни
0 Коментара: