Дебат за бъдещето на военните съдилища, провокиран от предложение на Комисия "Съдебна карта, натовареност и съдебна статистика" при Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС), верифицира отдавна тлеещата публична тайна, че председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов се освободил от отбиване на задължителната военна служба, съобщава Правен свят.

Роденият през 1971 година Панов е трябвало да влезе в казармата или през 1990-та година, когато завършва Националното средно училище при Комитета по култура /Италианския лицей/, или в средата на 90-те години на миналия век, когато получава висшето си юридическо образование в Алма Матер.

И към двата момента, отбиването на наборната военна служба бе все още задължително. Още през 1995 г. обаче Панов е назначен като Съдебен кандидат при Софийския окръжен съд.

По време на дискусията, посветена на предложението за закриване на две от военните съдилища, кадровикът и бивш върховен съдия Севдалин Мавров категорично се обяви срещу тезата, че намаляването на броя на военнослужещите у нас, трябва да бъде последвано от закриване на военни съдилища.

 "Ясно е, че някои от вас не разбират ситуацията с военното правосъдие, все пак част от вас не са ходили в казарма", посочи Мавров в реплика на изказване на председателстващия заседанието Лозан Панов, който се обяви в подкрепа на закриването на две военни съдилища.

Председателят на ВКС не реагира на коментара на Мавров и не отрече изнесената информация, като така безмълвно потвърди фактa, който отдавна се споделя сред магистратските среди. Каква е причината Лозан Панов да се освободи от казармата не стана ясно на заседанието на ресорната колегия на ВСС.

Що се отнася до бъдещето на военното правосъдие, кадровиците дадоха принципно съгласие за неговото оптимизиране, но към закриване на съдилища ще се премине едва след уточняване на детайлите.

В тази посока бяха коментарите на председателя на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков, който подкрепи позицията на Севдалин Мавров, че би било грешка да се приема решение за закриване на две съдилища, без да е ясно кои. 

"Не можем да решим да съкратим военни съдилища и след това да възложим задачи на работна група. А, ако групата реши да не се закриват?", посочи Чолаков. "Ние трябва да държим сметка и за това колко от колегите имат статут на несменяемост и да поискаме съгласие от тях за пренасочването им в общите съдилища.

Това е един от проблемите по същество, който ви посочвам. Съгласна съм с г-н Чолаков, че първо трябва да се направи анализ, за да не поставяме каруцата пред коня", коментира и Вероника Имова.

В крайна сметка мнозинството в Съдийската колегия прие предложението на Георги Чолаков за сформирането на работна група, която да изясни детайлите по оптимизиране и евентуално закриване на конкретни военни съдилища.